Świat

Ławrow grozi Europie? "Lekkomyślne rozszerzanie NATO jest błędem"

Świat


Bezustanna ekspansja NATO jest błędem - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Stwierdził także, że neutralny status Ukrainy jest kluczem do bezpieczeństwa Europy i leży w narodowym interesie Kijowa.

Wcześniej w środę w podobnym tonie wypowiadał się rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, którego komentarz zdobyło BBC News.

Pieskow powiedział, iż Rosja zażądała "stuprocentowej gwarancji, że nikt nawet nie pomyśli, iż Ukraina wejdzie do NATO". Oświadczył także, że stopniowe zbliżanie się Sojuszu do rosyjskich granic "denerwuje Moskwę".

Ławrow: nie dla Ukrainy w NATO

Ławrow potwierdził deklarację Pieskowa. Stwierdził, że "lekkomyślne" rozszerzanie NATO jest błędem, który zagroziłby europejskiemu bezpieczeństwu.

- Wierzymy i mówiliśmy o tym od początku obecnej epoki historycznej, że lekkomyślne i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem, który zagrozi stabilności w Europie - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto.

Ukraina chce siłowo rozwiązać konflikt na wschodzie?

Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że neutralny status Ukrainy jest kluczowym interesem narodowym tego państwa. Wyjaśnił, że przedstawiciele władz w Kijowie, którzy opowiadają się za rezygnacją z neutralności, robią to w celu rozwiązania siłą konfliktu na południu i wschodzie Ukrainy.

- Działacze w obecnym kierownictwie ukraińskim, którzy występują o rezygnację z neutralności, w większości nie ukrywają, że jest im to niezbędne po to, by rozwiązać problem wschodu i południa drogą siłową i w dalszym ciągu walczyć, jak mówią, z Rosją jako głównym przeciwnikiem - oświadczył Ławrow.

Autor: pk//rzw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: