Świat

Ławrow "gotów zaryzykować". Szykuje się spotkanie w formacie normandzkim

Świat

Spotkanie przywódców państw "czwórki normandzkiej" w Mińsku
president.gov.bySpotkanie przywódców państw "czwórki normandzkiej" w Mińsku (nagranie z lutego 2015 roku)

"Rosja przygotowuje się do rozmów w formacie normandzkim zaplanowanych na 29 listopada" - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na komunikat rosyjskiego MSZ. Spotkanie przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec ma się odbyć w stolicy Białorusi, Mińsku.

"Biorąc pod uwagę istniejące porozumienie przywódców formatu normandzkiego na szczycie w Berlinie w dniu 19 października 2016 roku, a także pochodzącego z Niemiec i Francji zaproszenia, rosyjskie MSZ przygotowuje się do przeprowadzenia w Mińsku w dniu 29 listopada nowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim" – podała w piątkowej depeszy agencja Interfax-Ukraina, przytaczając komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Agencja przypomniała, że resort ten po raz kolejny obarczył władze w Kijowie odpowiedzialnością za brak postępów w realizacji porozumień pokojowych w Mińsku, które dotyczą uregulowania sytuacji w Donbasie.

Z kolei wczoraj rosyjskie media cytowały słowa szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa, który oznajmił, że "jest gotów zaryzykować i wziąć udział w spotkaniu 29 listopada, pod warunkiem jednak, że nie będzie to spotkanie dla spotkania".

Minister przypomniał, że 19 października na spotkaniu w Berlinie, przywódcy czwórki normandzkiej (Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec) uzgodnili mapę drogową, która miała zostać zatwierdzona na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. - Przywódcy wyrazili wówczas życzenie, że spotkanie ministrów powinno się odbyć przed końcem listopada tego roku. Podkreślili jednak, że spotkanie dla spotkania nie jest potrzebne. Najważniejsze, by osiągnąć rezultaty - cytuje słowa Siergieja Ławrowa rosyjska agencja TASS.

Nadzieje w Kijowie

23 listopada portal Radio Swoboda zacytował wypowiedź szefa ukraińskiej dyplomacji Pawła Klimkina, który powiedział, że możliwym terminem spotkania szefów ministerstw spraw zagranicznych formatu normandzkiego (Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji) jest 29 listopada.

- Dyskutujemy nad tą datą. Niedawno rozmawiałem o tym z Frank-Walterem Steinmeierem (ministrem spraw zagranicznych Niemiec - red.) - powiedział Klimkin. Wyraził nadzieję na postęp w kwestii dostępu misji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do terytoriów, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas\mtom / Źródło: interfax.com.ua, radiosvoboda.org

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości