Latający Berlusconi

Świat

TVN24Berlusconi to niepoprawny ekscentryk

Flota powietrzna i morska Silvio Berlusconiego warta jest w chwili obecnej 100 mln euro: obliczył włoski dziennik "Corriere della Sera".

Najnowszym nabytkiem jednego z najbogatszych ludzi na świecie, a zarazem byłego premiera Włoch, jest samolot pasażerski Airbus A319, długości 33 metrów, używany do lotów przez ocean, wart 30 milionów. Berlusconi czuje pewnie satysfakcję, bowiem taką samą maszyną porusza się obecny premier Romano Prodi, który jest jednak tylko pasażerem, gdyż samolot jest państwowy.

Prawdziwą dumą włoskiego miliardera jest jednak "Gulfstream V", uważany za rolls royce'a przemysłu lotniczego, wart 25 mln euro. Takim samolotem można spokojnie polecieć z Mediolanu do Nowego Yorku. Model należący do Berlsuconiego ma ponoć zamontowany system obrony przeciwrakietowej. Lider włoskiej opozycji ma jeszcze dwa "Howkery 800 XP" oraz helikopter Agusta Westlend.

Pokaźna choć nie tak imponująca jest również flota morska Berlusconiego. W jej skład wchodzą 48-metrowy żaglowiec "Morning Glory", kupiony 8 lat temu od Ruperta Murdocha i wyceniany dziś na 13 milionów euro. Inny równie okazały jacht były premier sprzedał 3 lata temu jednemu ze swoich przyjaciół. Znamienna jest nazwa jednostki: "Principessa vai via", czyli "księżno idź sobie". Idź, a raczej odpłyń...

Silvio Berlusconi oprócz tego, że był premierem jest właścicielem imperium medialnego we Włoszech. Magazyn Forbes w 2002 oszacował jego majątek na 7,2 mld dol. Perłą w jego majątkowej koronie jest klub piłkarski AC Milan.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24