"Witam, książę Williamie". Lady Gaga na linii

TVN24


William i Harry, synowie brytyjskiego następcy tronu, zaangażowali się w kampanię Heads Together której celem jest odstygmatyzowanie chorych zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Dzień po tym, jak opublikowano poruszający wywiad Harry'ego, do mediów trafiła rozmowa Williama z Lady Gagą.

W poniedziałek w brytyjskim dzienniku "The Telegraph" ukazał się wywiad z księciem Harrym, w którym wyznał on, że zmagał się z depresją i załamaniem nerwowym po stracie matki - księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Harry miał wówczas 12 lat, William - 15.

W walce o mniejszy wskaźnik samobójstw

We wtorek na stronie na stronie Campaign Against Living Miserably - akcji społecznej mającej na celu zmniejszenie liczby samobójstw wśród mężczyzn - ukazała się łączona rozmowa z książętami Williamem i Harrym.

- Może jest miejsce i czas, żeby zaciskać wargi, ale nie kosztem zdrowia - powiedział William.

- Szczególnie mężczyźni czują potrzebę udawania, że wszystko jest OK, że dzielenie się swoimi problemami z przyjaciółmi uczyni ich słabszymi - dodał Harry. - Mogę was zapewnić, że jest zupełnie inaczej. To jest znak siły - dodał.

Samobójstwa są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn poniżej 45. roku życia w Wielkiej Brytanii. Książę William zwrócił uwagę, że jego decyzja przyłączenia się do kampanii dotyczącej kwestii zdrowia psychicznego ma związek z tym, że jako pilot helikoptera ratunkowego miał do czynienia z przypadkami samobójstw.

William i Lady Gaga o potrzebie mówienia o swoich emocjach

Organizatorzy kampanii Heads Together opublikowali we wtorek czterominutową rozmowę Williama z piosenkarką Lady Gagą. Amerykańska gwiazda muzyki pop już wcześniej mówiła o swoich zmaganiach związanych z zespołem stresu pourazowego. Gwiazda w wieku 19 lat została zgwałcona.

Nagranie pokazuje księcia Cambridge i Lady Gagę rozmawiających przez internet: William w jej trakcie był w Pałacu Kensington, piosenkarka w kuchni swojego domu w Los Angeles.

Para dyskutowała o potrzebie mówienia o emocjach, jakie odczuwają ludzie zmagający się z problemami zdrowia psychicznego. William i Lady Gaga podkreślali, że ludzie cierpiący nie powinni czuć się osądzani w związku ze swoim cierpieniem.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w przeszłości członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej często "zaciskali wargi" w sytuacjach traumatycznych, na przykład przy abdykacji króla Edwarda VIII czy tragicznej śmierci księżnej Diany w 1997 roku.

Autor: tmw//plw / Źródło: Reuters