TVN24 | Świat

Łączenie różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Jest opinia EMA i ECDC

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ogłosiły we wtorkowym komunikacie, że podawanie szczepionki wektorowej przeciw COVID-19, a później preparatu wykorzystującego mRNA daje dobrą odpowiedź immunologiczną. Jak podkreśliły, "taki schemat można wykorzystywać zarówno przy podstawowym dwudawkowym cyklu szczepień, jak i przy podawaniu dawki przypominającej".

W całej Unii Europejskiej dopuszczono do użytku dwie szczepionki wektorowe przeciwko COVID-19, firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, a także preparat produkowany przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę koncernu Moderna. Te dwie ostatnie substancje wykorzystują technologię mRNA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Obecnie znane badania naukowe pokazują, że przeprowadzenie szczepienia przeciw Covid-19 w schemacie, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, a później preparat oparty na technologii mRNA jest bezpieczne i daje lepszą odpowiedź immunologiczną niż schemat, w którym wykorzystuje się tylko szczepionki wektorowe - piszą Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we wspólnym komunikacie.

Szczepienia w walce z pandemią COVID-19Shutterstock

Taki schemat podawania szczepień można wykorzystać zarówno przy podstawowym cyklu szczepień, jak i przy podawaniu dawki przypominającej. Zastosowanie takiego modelu podawania szczepionek może pozwolić państwom europejskim na większą elastyczność w kampanii szczepień i - w wypadku niedoboru którejś substancji - szybsze zabezpieczenie przed COVID-19 jak największej liczby mieszkańców - zaznaczają EMA i ECDC.

Europejskie instytucje zebrały dane dotyczące różnych kombinacji łączenia dwóch dostępnych w Unii Europejskiej typów szczepionek. Podkreślono, że schematy podawania szczepionek, w których najpierw przyjmuje się preparat oparty na mRNA, a później - wektorowy lub miesza się ze sobą dwie szczepionki mRNA są gorzej zbadane niż model, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, później - mRNA.

Jest jednak wystarczająco dużo dowodów, by określić, że dopuszczalne jest - gdy wymaga tego sytuacja związana z dostępnością preparatów - podawanie dwóch różnych szczepionek mRNA - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że wykonywanie najpierw zastrzyku ze szczepionką mRNA, a później z preparatem wektorowym wydaje się mniej korzystne niż przeciwna sekwencja, ale dysponujemy na razie tylko ograniczonymi danymi na temat takiego modelu szczepień.

Apel o przyjęcie pełnego cyklu szczepień

W wydanym oświadczeniu Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ponownie wezwały wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej do przyjęcia pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 oraz stosowania się do zaleceń dotyczących szczepień przypominających.

"UE doświadcza obecnie rosnącej liczby zakażeń podczas trwającej pandemii COVID-19, a także wzrostu liczby hospitalizacji. Szczepienia nadal zapobiegają ciężkiej chorobie lub śmierci wielu milionów obywateli UE, a dane pokazują, że liczba hospitalizacji i zgonów pozostaje najniższa w tych państwach członkowskich, w których odsetek szczepień jest najwyższy" - głosi oświadczenie EMA i ECDC.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: