Świat

"Kwity z Panamy"? Francois Hollande zadowolony: będą śledztwa i procesy

Świat

Kluczowe fakty o Panama Papers
Najważniejsze informacje o Panama Papers

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w poniedziałek, że wyciek dokumentów z Panamy na temat korzystania z firm w rajach podatkowych, jest dobrą wiadomością, ponieważ pozwoli zwiększyć wpływy z podatków.

- Mogę państwa zapewnić, że (...) zostaną wszczęte śledztwa, zostaną otwarte sprawy i będą toczyły się procesy - zapewnił Hollande przy okazji wizytowania jednej z firm na obrzeżach Paryża.

- Te rewelacje mediów są dobrą wiadomością, ponieważ spowodują zwiększenie wpływów z podatków od tych, którzy dopuścili się oszustw - podkreślił.

Hollande zwrócił uwagę, że w 2015 roku około 20 miliardów euro wypłynęło do rajów podatkowych i z tej kwoty francuskie państwo odzyskało już 12 miliardów euro.

- Tak więc dziękuję informatorom, dziękuję prasie, która się zaangażowała. Nie mam wątpliwości, że nasi śledczy są jak najbardziej gotowi, aby przestudiować te dokumenty i te przypadki (...) dla dobra naszych finansów publicznych - podkreślił francuski prezydent.

Gigantyczna afera

Dziennikarskie śledztwo, przeprowadzone przez około sto redakcji na świecie (370 dziennikarzy z ponad 70 państw), ujawniło, że 140 osobistości ze świata polityki, biznesu i sportu ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służącymi obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach. Ok. 11,5 mln dokumentów w tej sprawie wyciekło z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie.

Według Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), m.in. dzięki któremu ujawniono dokumenty, w operacje finansowe zaangażowanych było ponad 214 tysięcy firm offshore w ponad 200 krajach i terytoriach na świecie.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: