Świat

Kwestionowane wyniki wyborów w Afganistanie zostaną sprawdzone

Świat

Aktualizacja:

Dwaj rywalizujący kandydaci w wyborach prezydenckich w Afganistanie zgodzili się na respektowanie wyników przeliczenia - pod nadzorem ONZ - głosów z 2. tury, by zakończyć spór - powiadomił w sobotę w Kabulu sekretarz stanu USA John Kerry.

Po rozmowach z obu kandydatami, Abdullahem Abdullahem i Aszrafem Ghanim, Kerry powiedział, że wyniki wyborów zostaną sprawdzone: przeliczanie głosów z 2. tury ma się rozpocząć w Kabulu w ciągu doby, a wyznaczona na 2 sierpnia inauguracja nowego prezydenta Afganistanu zostanie odroczona. Kerry w piątek (czasu miejscowego) przybył do Afganistanu, aby pomóc zażegnać kryzys polityczny po wyborach prezydenckich w tym kraju. - Zwycięzca zostanie nowym prezydentem i niezwłocznie sformuje rząd jedności narodowej - oświadczył amerykański sekretarz stanu. Zgoda na takie rozwiązanie zapadła niemal 48 godzin po przybyciu Kerry'ego do Afganistanu na rozmowy z dwoma rywalami drugiej tury wyborów prezydenckich.

Abdullah oskarża

Zmierzyli się w niej były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani. Jeszcze przed ogłoszeniem wstępnych wyników - które wskazują na zwycięstwo Ghaniego - Abdullah oskarżył komisję wyborczą o manipulowanie głosami i zapowiedział, że nie uzna ogłoszonych przez nią rezultatów. Miejscem intensywnych rozmów szefa amerykańskiej dyplomacji z dwoma kandydatami do fotela prezydenta, z ustępującym prezydentem Hamidem Karzajem i innymi przedstawicielami władz Afganistanu była ambasada USA. Spór między dwoma kandydatami przybrał, jak pisze AFP, niepokojący obrót w poniedziałek, gdy wstępne wyniki wskazały na zwycięstwo Ghaniego, który zebrał 56,4 proc., czyli znacznie więcej niż Abdullah (43,5 proc.). Abdullah, który bez trudu zwyciężył w pierwszej turze 5 kwietnia (45 proc. głosów wobec 31,6 proc. dla Ghaniego), uznał, że doszło do oszustwa.

Autor: TG / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości