Świat

Kwaśniewski o Ukrainie: Możemy znaleźć się w spirali wydarzeń, która będzie nie do zahamowania

Świat

Kwaśniewski o Ukrainie
TVN24 BiSAleksander Kwaśniewski w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat

- Najważniejsze jest to, żebyśmy potrafili dzisiaj zatrzymać przemoc na Ukrainie - podkreślił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Były prezydent ostrzegł, że obecna sytuacja w Kijowie może przerodzić się w "dramat". - Konsekwencje najgorszego scenariusza mogą być trudne do wyobrażenia - powiedział.

Kwaśniewski, który od 2012 roku wspólnie z byłym szefem Parlamentu Europejskiego Patem Coksem był specjalnym wysłannikiem PE na Ukrainę, podkreślił, że należy żądać od Ukraińców, by zaprzestano przemocy i powrócono do dialogu.

Zaznaczył jednak, że same apele nie wystarczają. - Władze Ukrainy powinny wiedzieć, jakimi instrumentami dysponuje Unia Europejska, są to np. sankcje indywidualne - powiedział Kwaśniewski. - Nie wiem, czy to będzie skuteczne, ale w niektórych środowiskach ukraińskich może odegrać ważną rolę - dodał.

"Udawany dialog"

Były prezydent ocenił także, że rozmowy na Ukrainie są bardzo trudne, ponieważ strony konfliktu wzajemnie sobie nie ufają. Ocenił, że jest to dialog "w głównej mierze udawany".

Jak mówił, w sporze między władzą i opozycją są także twarde oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego, dla którego "opozycja nie jest partnerem".

Podkreślił jednak, że sprawy rozgrywają się na Ukrainie i tam powinny być rozwiązywane. Na pytanie, czy warto wrócić do rozmów przy okrągłym stole, odpowiedział: - Z tymi okrągłymi stołami, to trzeba zachować skromność.

"Zatrzymać przemoc"

Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że dalsze nasilenie konfliktu na Ukrainie może doprowadzić do większej liczby ofiar. - Może to wyjść poza kontrolę władzy i liderów opozycji, a wtedy będzie trudno to naprawić - wskazał. Dodał, że "najważniejsze jest to, żebyśmy potrafili dzisiaj zatrzymać przemoc".

- Grozi nam wielki dramat. Dyplomacja europejska i politycy krajów sąsiednich, także Polski, muszą być bardzo na ten stan rzeczy wyczuleni. Możemy znaleźć się w takiej spirali wydarzeń, która będzie nie do zahamowania, a wtedy konsekwencje będziemy odczuwali wszyscy. (...) Konsekwencje najgorszego scenariusza mogą być trudne do wyobrażenia - ostrzegł były prezydent.

Cała rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim o Ukrainie
Cała rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim o UkrainieTVN24 BiS

Autor: db/kka/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty: