Świat

KW: opublikowanie wyroku TK to punkt wyjścia dla rozwiązania kryzysu

Świat

Aktualizacja:
[object Object]
Komisja Wenecka wydała opinia o Polscetvn24
wideo 2/21

Polska musi zjednoczyć wszystkie siły polityczne, by rozwiązać ten kryzys konstytucyjny. Opozycja i rząd będą musiały działać razem - powiedział Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej. W piątek przyjęła ona opinię dotyczącą ostatnich zmian w polskim TK.

PRZECZYTAJ CAŁĄ OPINIĘ KOMISJI WENECKIEJ (JĘZYK ANGIELSKI)

W trakcie spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu Komisji Weneckiej, jej przewodniczący Gianni Buquicchio podziękował polskiej stronie za przygotowanie wizyty Komisji w Polsce.

Buquicchio dodał, że w porównaniu do opublikowanego kilkanaście dni temu projektu opinii, w ostatecznej wersji znalazły się dwie strony poprawek. Jednak podkreślił, że opinia nadal jest krytyczna wobec ostatnich zmian wokół polskiego TK.

- Trybunał musi być w stanie pracować, by móc pełnić rolę strażnika konstytucji - powiedział Buquicchio.

- Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność - większość (parlamentarna - red.) i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z konstytucją - dodał.

"Nasza jedyna sympatia to ta do demokracji"

Jak mówił, rozwiązanie konfliktu jest "obowiązkiem i przywilejem" Polski, a nie Komisji.

Jej przewodniczący zaznaczył, że cała trudność polega na tym, że mamy do czynienia nie tylko ze sporem prawnym, ale także politycznym. Zaznaczył przy tym, że w przyjętej w piątek opinii wyraźnie zaznaczono, że winę za obecny spór ponoszą zarówno obecna, jak i poprzednia większość parlamentarna.

Przedstawiciele Komisji pytani o najważniejszą rekomendację dla Polski, jaka znalazła się w 25-stroniowej opinii, powiedzieli, że punktem wyjścia dla rozwiązania kryzysu będzie niezwłoczne opublikowanie oraz wykonanie wyroku TK z 9 marca.

Trybunał uznał w nim za niezgodną z konstytucją grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS.

- Mam nadzieję, że rząd przyjrzy się i dokładnie zapozna się z naszą opinią - dodał Buquicchio, który podkreślił, że Komisja zawsze jest neutralna i bezstronna w swoich działaniach. - Jedyna nasza sympatia to ta na rzecz demokracji - podkreślił.

Powiedział też, że chciałby podziękować za "otwartość pana ministra (Konrada Szymańskiego, wiceszefa MSZ), który powiedział nam, że jest bardzo mocno zaangażowany w znalezienie rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce".

"Zagrożenie dla rządów prawa"

W opublikowanej wcześniej informacji prasowej wydanej przez Komisję napisano m.in., że ostatnie zmiany dotyczące Trybunału mogą "osłabić demokrację, poszanowanie dla praw człowieka i praworządności".

Jednocześnie dodano, że Sejm obydwu kadencji - zarówno ten, jak i poprzedni - podjęły "niekonstytucyjne działania". Chodzi m.in. o dokonany przez poprzedni parlament nadmiarowy wybór nowych sędziów TK.

"Dlatego też Komisja Wenecka wzywa polski parlament do znalezienia rozwiązania, na podstawie rządów prawa i przy poszanowaniu decyzji i wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w dokumencie.

Dalej podkreślono, że przepisy grudniowej noweli ustawy o TK autorstwa PiS, takie jak podejmowanie decyzji kwalifikowaną większością 2/3 czy rozpoznawanie spraw według ich wpływu, "mogą uczynić Trybunał nieefektywnym". "Poprawki (te) zagroziłyby nie tylko rządom prawa ale także działalności całego systemu demokratycznego" - napisano w komunikacie.

Komisja zajęła także stanowisko w sprawie ostatniego wyroku TK z 9 marca, dotyczącego grudniowej noweli ustawy o Trybunale, oraz faktu, że rząd odmawia publikacji tego orzeczenia. Według Komisji, takie działanie władz "może tylko pogłębić" trwający kryzys. Jednocześnie podkreślono, że Trybunał miał prawo procedować w sprawie wspomnianej ustawy z pominięciem jej przepisów.

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński będzie dziś gościem "Piaskiem po oczach" w TVN24

Informacja prasowa Komisji Weneckiej

Wiceszef MSZ: mamy problem ustrojowy

- Opinia jest niepomyślna dla Polski. My mamy problem ustrojowy. Komisja ze swoim autorytetem mogła zrobić w tej sprawie więcej, (...) odegrać rolę mediatora w kryzysie konstytucyjnym w Polsce. Ta szansa została zmarnowana - powiedział tuż po wyjściu z obrad Komisji Weneckiej wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Jednocześnie dodał, że w ostatecznej wersji opinii wobec Polski "język udało się złagodzić w wielu punktach".

Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, specjalizującym się w prawie konstytucyjnym, wydała w piątek po południu swoją opinię na temat ostatnich zmian w polskim Trybunale Konstytucyjnym.

Podjęła ona działanie w grudniu ub. roku na wniosek szefa MSZ, Witolda Waszczykowskiego. Na początku lutego przedstawiciele Komisji złożyli w związku z tym dwudniową wizytę w Warszawie.

[object Object]
Komisja Wenecka znowu w Polsce. "Zbieramy fakty i opinie"Fakty po południu
wideo 2/20

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości