Świat

Kuwejt rozwiązał parlament

Świat

PAP/EPACzłonkowie parlamentu kuwejckiego

Emir Kuwejtu Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah rozwiązał w środę jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe - poinformowała w środę telewizja Al-Dżazira. Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie w maju.

O swej decyzji emir poinformował spikera (przewodniczącego parlamentu) Dżasima Muhammada Abd al-Muhsina al-Churafiego. Nie podano szczegółów dotyczących przyczyn zaistniałej sytuacji.

Ministrowie złożyli dymisję

W poniedziałek wszyscy kuwejccy ministrowie złożyli rezygnację na ręce premiera Nasira al-Muhammada al-Ahmada as-Sabaha. I w tym przypadku nie wyjaśniono powodów, dla których doszło do tej zbiorowej dymisji.

Kuwejcki rząd był od wielu miesięcy uwikłany w polityczną batalię z parlamentem, co doprowadziło do paraliżu życia politycznego.

Wybory w maju?

Deputowani oczekują, że jeszcze w środę w przemówieniu telewizyjnym emir wyznaczy termin nowych wyborów na koniec maja. Konstytucja Kuwejtu stanowi, że wybory mają się odbyć w ciągu 60 dni od rozwiązania parlamentu.

Dziedziczna monarchia konstytucyjna od 1992

Kuwejt ma najstarszą demokrację spośród państw arabskich, bo pierwsze wybory parlamentarne odbyły się w 1963 r. Co ważniejsze w przeciwieństwie do innych państw regionu uprawnienia kuwejckiego parlamentu są realne - obejmują inicjatywę ustawodawczą, zatwierdzanie ustaw przygotowanych przez rząd oraz przesłuchiwanie i ocenianie ministrów.

Na czele państwa stoi emir, wybierany spośród męskich potomków założyciela Kuwejtu Mubaraka al-Sabah. Parlament – Zgromadzenie Narodowe liczy 50 osób, które wybierane jest w powszechnych wyborach na 5-letnią kadencję. Prawo wyborcze obejmuje wyłącznie piśmiennych mężczyzn, których rodziny zamieszkują Kuwejt od 1920 roku. Kobiety, dopiero od 2005 mają prawo brać udział w wyborach lokalnych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA