Austria Kurza bliżej Grupy Wyszehradzkiej? "Nadinterpretacja spraw”

TVN24


Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdystansował się w piątek od sugestii, że Wiedeń mógłby w znacznym stopniu zestroić swoją politykę z państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4), podkreślając tradycyjnie silny związek Austrii z Niemcami.

Odnosząc się do spekulacji, że pod rządami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z eurosceptyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Wiedniowi może być bliżej do państw Grupy Wyszehradzkiej niż do Europy Zachodniej, Kurz ostrzegł przed "nadinterpretacją spraw".

Berlin najważniejszym partnerem

- Są kroki i inicjatywy, w których napotykamy dobrą wolę w krajach zachodniej Europy. Są inne, w których być może dostaniemy aplauz od państw Grupy Wyszehradzkiej, i jeszcze inne, w których zgadzamy się ze wszystkimi 27 członkami UE - powiedział Kurz.

Sebastian Kurz, który wybiera się w najbliższych tygodniach z wizytami do Berlina i Paryża, oznajmił, że liczy na "dobrą wymianę" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i podkreślił, że "Niemcy są naszym największym sąsiadem, naszym najważniejszym partnerem gospodarczym". O prezydencie Francji Emmanuelu Macronie powiedział: - Jest to dla nas wszystkich w Unii Europejskiej zdecydowanie pozytywne, że jest francuski prezydent, który ma aspiracje, żeby coś w Unii zmienić.

Kurz opowiedział się też za Unią silną "w dużych sprawach", takich jak bezpieczeństwo granic, ale pozostawiającą wiele decyzji na temat prowadzonej polityki państwom i regionom.

Austria przejmie prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2018 roku, kiedy to finalizowane mają być rozmowy na tematy wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

- Mam wielką nadzieję, że uda nam się zorganizować uporządkowane wyjście Brytyjczyków - powiedział Kurz.

Pierwsze posiedzenie rządu

Nowo sformowany rząd Austrii zebrał się w piątek na swoje pierwsze, dwudniowe posiedzenie, na którym ustalono plan prac gabinetu na 2018 rok i przyjęto pierwszych sześć z dwóch tysięcy pozycji programowych - referowali po posiedzeniu Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache z koalicyjnej FPOe. Wśród uchwalonych decyzji jest m.in. obniżka składek na ubezpieczenie od bezrobocia oraz kontrowersyjne zmiany w świadczeniach na mieszkające za granicą dzieci. Na najbliższe dwa lata rząd przygotowuje oszczędności na kwotę 2,5 mld euro.

Autor: MR//kg / Źródło: PAP