USA chcą "silnej, demokratycznej, prosperującej" Ukrainy

TVN24


Stany Zjednoczone są obecne na Ukrainie długoterminowo i chcą działać na rzecz pokojowej, prosperującej i bezpiecznej Ukrainy z przywróconymi jej w pełni granicami i terytoriami - napisał na Twitterze specjalny wysłannik USA do spraw ukraińskich Kurt Volker.

EXIT POLL: WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH NA UKRAINIE >

"Przed niedzielnymi wyborami (prezydenckimi) chciałbym powtórzyć, że USA są tu długofalowo i że jesteśmy tu, by wspierać pokojową, silną, demokratyczną, prosperującą, bezpieczną Ukrainę, której granice i terytoria, m.in. Krym, zostały w pełni przywrócone" - głosi piątkowy wpis Amerykanina.

Druga tura

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, która odbywa się 21 kwietnia, o zwycięstwo walczą komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Z sondaży przedwyborczych wynika, że nowym prezydentem zostanie Zełenski.

Po pierwszej turze głosowania Volker mówił w ubiegłym tygodniu, że USA tradycyjnie nie popierają żadnego kandydata w wyborach. W innym wpisie z piątku informował, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo odbył rozmowy telefoniczne z obydwoma kandydatami, by "okazać nasze (USA - red.) poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy", a także podkreślił, że USA będą współpracowały ze zwycięzcą wyborów, "wskazanym przez naród ukraiński do zapewnienia pomyślności bezpiecznej, prosperującej, demokratycznej i wolnej Ukrainy".

Autor: MP/adso / Źródło: PAP

Raporty: