Kurdyjska ofensywa ruszyła przed świtem. Peszmergowie zaatakowali w trzech kierunkach


Kurdyjskie siły na północy Iraku rozpoczęły przed świtem ofensywę przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego. Dżihadyści z IS są od poniedziałku zaledwie 5 km od Ajn al-Arab, trzeciego kurdyjskiego miasta w Syrii.

Zaatakowano m.in. graniczące z Syrią miasto Rabia, które znajduje się na północ od kontrolowanego przez IS Mosulu. Rozmówca AFP podkreślił, że peszmergom, czyli kurdyjskim bojownikom, udało się wedrzeć do miasta. "Siły lądowe walczą obecnie w centrum Rabii" - relacjonował jeden z dowódców kurdyjskich. Poinformował także, że piechota wspierana przez lotnictwo i artylerię atakuje także miasto Zumar znajdujące się około 60 km na północny zachód od Rabii i położone niedaleko strategicznej tamy na Tygrysie, którą bojownicy IS zdobyli na początku sierpnia. Przedstawiciel kurdyjskich sił nie ujawnił jednak, jaki charakter ma i przez kogo jest udzielane wsparcie z powietrza. Poinformował natomiast, że trzecie uderzenie skierowane zostało w okolice historycznego miasta Dakuk. Peszmergowie odbili tam z rąk dżihadystów kilka wiosek i kontynuują natarcie na obszarze leżącym ok. 30 km na południe od Kirkuku.

Kurdowie uderzyli w kilku kierunkach

Alianci z powietrza

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało z kolei, że koalicja pod wodzą USA przeprowadziła we wtorek przed świtem uderzenie lotnicze na okolice oblężonego Ajn al-Arab. Według Obserwatorium amerykańsko-arabska koalicja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS, jeden od wschodu, drugi od zachodu niedaleko od miasta - powiedział rzecznik Obserwatorium Rami Abdel Rahman; nie był w stanie sprecyzować, jakie cele rażono.

Walki w Iraku

IS od czerwca opanowało duże połacie północnego Iraku. Po zwycięskich walkach z kurdyjskimi peszmergami dżihadyści zagrozili autonomicznemu irackiemu Kurdystanowi, na co odpowiedzią stały się amerykańskie naloty, które rozpoczęto, by nie dopuścić do zajęcia przez islamistów stolicy regionu, miasta Irbil. Ataki sił USA miały też na celu ochronę jazydów - religijnej niemuzułmańskiej mniejszości, która schroniła się w górskim paśmie Sindżar w północno-zachodnim Iraku.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości