Kurdowie odbili graniczne miasto. Dżihadyści odcięci od zaopatrzenia

TVN24

Aktualizacja:

Kurdyjskie siły poinformowały, że przejęły z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego pełną kontrolę nad Tall Abjad, nazajutrz po ich ataku na przedmieścia tego miasta przy granicy z Turcją.

Rzecznik kurdyjskich Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) sprecyzował, że obszar, zaatakowany przez Państwo Islamskie na wschodnich przedmieściach Tall Abjad, został odbity a napastnicy zabici, ale nie sprecyzował ich liczby.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w walkach o Tall Abjad zginęło trzech Kurdów oraz czterech bojowników IS.

Nieskuteczne uderzenie islamistów

Tall Abjad zostało zaatakowane przez islamistów we wtorek. Wokół miasta, w którym znajduje się przejście graniczne, toczyły się tego dnia ciężkie walki.

Państwo Islamskie rozpoczęło ofensywę, by wyprzeć z Tall Abjad kurdyjskie milicje, które w połowie czerwca, przy wsparciu sił powietrznych międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, weszły do tego miasta.

Odcięci od zaopatrzenia

Jednym z głównych celów zajęcia Tall Abjad przez Kurdów było odcięcie bojowników Państwa Islamskiego od przejścia granicznego, którym przebiega połączenie drogowe łączące Turcję z położoną 80 km na południe Rakką, nieoficjalną stolicą islamistów. W ten sposób pozbawiono ich źródła zaopatrzenia.

Graniczne miasto Tall Abjad sąsiaduje z tureckim miastem Akcakale. W rejonie tym od dawna toczą się walki między dżihadystami a siłami kurdyjskimi i bojownikami opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej, wspieranymi z powietrza przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/35

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: