TVN24 | Świat

Masowe zatrzymania kubańskich opozycjonistów w dniu antyrządowych protestów

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Kubańscy opozycjoniści zostali zatrzymani przez reżim w Hawanie w związku z planowanym przez nich udziałem w poniedziałkowych manifestacjach antyrządowych – podaje niezależny internetowy dziennik 14ymedio. Według pozarządowej organizacji broniącej praw człowieka Human Right Watch zatrzymania osób krytycznych wobec reżimu w Hawanie trwają co najmniej od drugiej połowy października.

Liczni opozycjoniści z Kuby zostali zatrzymani przez reżim w Hawanie w związku z planowanym przez nich udziałem w poniedziałkowych manifestacjach antyrządowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wiadomość o masowych zatrzymaniach opozycjonistów podał niezależny kubański dziennik online 14ymedio w oparciu o informacje organizacji praw człowieka. Wielu przeciwnikom komunistycznego reżimu nie pozwolono też opuścić swoich domów.

Zablokowane domy i zatrzymania opozycjonistów kubańskich

Przed zaplanowanym na poniedziałek Obywatelskim Marszem Zmiany policja polityczna Kuby zwielokrotniła liczbę zatrzymań opozycjonistów kubańskich. Według pozarządowej organizacji broniącej praw człowieka Human Right Watch zatrzymania osób krytycznych wobec reżimu w Hawanie trwają co najmniej od drugiej połowy października.

Tymczasem według portalu Periodico Cubano służby policyjne zablokowały domy licznych oponentów reżimu w Hawanie, którzy w mediach społecznościowych krytykowali politykę rządu, a także przedstawicieli mediów. Wśród nich są m.in. dziennikarze hiszpańskiej agencji EFE oraz amerykańskiego dziennika “Washington Post”.

Największe tegoroczne manifestacje na Kubie odbyły się 11 lipca. Ich uczestnicy protestowali przeciwko nasilającej się biedzie, trudnościom w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciwko COVID-19. Choć miały one pokojowy charakter, to zostały spacyfikowane przez służby bezpieczeństwa.

Autor:asty//now

Źródło: PAP