Świat

Kto zabił Bhutto?

Świat

Aktualizacja:

Mąż zamordowanej Benazir Bhutto Asif Ali Zardari odmówił zgody na ekshumację żony, która ostatecznie wyjaśniłaby przyczynę śmierci byłej premier. Tymczasem pakistańska telewizja pokazała niewyraźne zdjęcia dwóch mężczyzn, którzy mogą być sprawcami śmierci Bhutto. Stacja Dawn twierdzi, że dostała je od fotografa - amatora.

Telewizja pokazała trzy zdjęcia. Na jednym z nich widnieje dwóch mężczyzn stojących w tłumie na wiecu zanim Bhutto go opuściła. Jeden z nich to młody mężczyzna, ubrany w białą koszulę, ciemny płaszcz i słoneczne okulary. Za nim stoi mężczyzna w białej chuście na głowie. To on według telewizji Dawn był zamachowcem, który się wysadził.

Dwie pozostałe fotografie przedstawiają jak młody mężczyzna mierzy z pistoletu do Bhutto, gdy opuszczała wiec. Znajdował się on około trzech metrów od byłej premier Pakistanu, z lewej strony jej samochodu. Celował do niej z broni, trzymanej w prawej ręce.

Zaraz po śmierci przywódczyni pakistańskiej opozycji zaczęto się zastanawiać, co było jej bezpośrednią przyczyną. Pakistańskie MSW twierdzi, że Bhutto zabiło uderzenie o dach samochodu, do którego wsiadała, i w jej ciele nie wykryto śladów kul. Z kolei rzeczniczka byłej premier twierdzi, że Bhutto została śmiertelnie postrzelona. Sherry Rehman utrzymuje, że myjąc zwłoki Benazir Bhutto sama widziała, że zmarła miała ranę od kuli z tyłu głowy.

prm

Asif Ali Zardari

Źródło: PAP, tvn24.pl