Świat

Książę zasypany przez lawinę przewieziony do Londynu

Świat


Książę Johan Friso, drugi syn królowej Holandii Beartix, zasypany 17 lutego przez lawinę w austriackich Alpach jest od czwartku hospitalizowany w Londynie - podał dwór królewski.

”Jego królewska Wysokość książę Friso został dziś przewieziony do Londynu, w którym od wielu lat mieszka. Ze względu na obecny stan zdrowia księcia i biorąc pod uwagę zdanie lekarzy wybrano szpital Wellington, gdzie będzie miał on optymalną opiekę” - poinformowano.

Królowa Beatrix, żona księcia i ich dwie córki również przybyły do Londynu.

20 minut pod śniegiem

43-letni Johan Friso został zasypany przez lawinę podczas jazdy na nartach w pobliżu miejscowości Lech na zachodzie Austrii 17 lutego. Książę oraz jego 42-letni austriacki towarzysz znajdowali się na stoku poza trasami zjazdowymi. Miejsce wypadku nie było jednak objęte zakazem jazdy na nartach. Obowiązywał wtedy czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Zaalarmowani ratownicy przybyli na miejsce wypadku śmigłowcem. Książę miał przy sobie włączony sygnalizator, co pozwoliło odnaleźć go już w 20 minut po zasypaniu. Od razu poddano go reanimacji, po czym śmigłowiec przewiózł go do szpitala w Innsbrucku.

Reanimacja Johana Friso trwała prawie 50 minut. Jednak badanie metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że brak tlenu spowodował ”rozległe uszkodzenie” mózgu.

Lech to stacja narciarska w regionie Vorarlberg na granicy ze Szwajcarią, dokąd holenderska rodzina królewska regularnie przyjeżdża na narty.

Nieuwzględniany w sukcesji do tronu

Starszym bratem Johana Friso jest następca holenderskiego tronu Willem-Alexander, a młodszym - książę Constantin.

Od czasu swego kontrowersyjnego małżeństwa w 2004 roku Johan Friso nie jest już uwzględniany w sukcesji do tronu. Gdy w 2003 roku ogłosił zaręczyny z Mabel Wisse Smit, córką holenderskiego bankiera, w mediach pojawiły się pogłoski, że jego wybranka miała kiedyś romans z zastrzelonym w 1991 roku szefem mafii narkotykowej Klaasem Bruinsmą.

Johan Friso zachował tytuł księcia Orange-Nassau. Od 2011 roku jest dyrektorem finansowym brytyjskiej firmy Urenco, specjalizującej się we wzbogacaniu uranu. Wcześniej pracował w amerykańskim banku Goldman Sachs.

jak/fac

Źródło: PAP