Książę Karol kończy 70 lat. Od 66 jest następcą brytyjskiego tronu

Świat


Książę Karol, następca brytyjskiego tronu, obchodzi w środę 70 urodziny. - Będzie prawdopodobnie najlepiej przygotowanym monarchą w historii i myślę, że będzie bardzo dobrym królem - mówi Simon Lewis, były sekretarz ds. komunikacji królowej Elżbiety II.

Bardziej krytyczne zdanie o księciu Karolu ma autor jego nieautoryzowanej biografii "Rebel Prince", Tom Bower. - Jest bardzo upartą osobą i stałą w swoich poglądach. Czasem działa dobrze, często nie za dobrze - ocenia. - Na pewno nie chce spełniać oczekiwań, a to czyni go buntownikiem - twierdzi.

W niedawnym wywiadzie Karol zapowiedział, że jeśli zostanie królem, ograniczy swoje zaangażowanie w sprawy bieżące.

W 2015 roku brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował między innymi o ujawnieniu prowadzonej na przestrzeni lat korespondencji księcia Karola z urzędującymi ministrami rządu w Londynie, w których zwracał im uwagę na kwestie bliskie jego sercu. Niektórzy komentatorzy skrytykowali go za taką działalność, wskazując na konieczność neutralności politycznej rodziny królewskiej, ale następca tronu argumentował, że jego sugestie nie miały charakteru partyjnego.

92-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii - zasiada na tronie od ponad 66 lat. W efekcie książę Karol jest następcą tronu, który najdłużej w historii brytyjskiej rodziny królewskiej czeka na koronę.

Kolejność sukcesji do brytyjskiego tronuPAP, Reuters, tvn24.pl

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/ENEX