Książę Harry i księżna Meghan odwiedzili królową Elżbietę. "Upewniam się, że ma ochronę i właściwych ludzi wokół"

Autor:
momo/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Książę Harry w wywiadzie dla stacji NBC powiedział, że podczas zeszłotygodniowej wizyty w Wielkiej Brytanii chciał upewnić się, że jego babcia, królowa Elżbieta II, "jest chroniona i ma wokół siebie właściwych ludzi". - Spotkać się z nią, to było wspaniałe - wyznał wnuczek 96-letniej monarchini, który wraz ze swoją amerykańską żoną Meghan Markle i dwójką dzieci mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Książę Harry i jego żona księżna Meghan złożyli w czwartek niezapowiadaną wcześniej publicznie wizytę na zamku w Windsorze w drodze do Holandii na Invictus Games, zawody dla okaleczonych weteranów, których pomysłodawcą był Harry. Para osobiście spotkała się z królową Elżbietą II, a także z następcą tronu, księciem Karolem. Po tym, jak napisał o tym "The Sun", fakt, że spotkanie z królową miało miejsce, potwierdził też rzecznik książęcej pary.

- Spotkać się z nią, to było wspaniałe - powiedział Harry w wywiadzie dla stacji NBC. – Po prostu miło było ją zobaczyć – wyznał. Dodał, że królowa, która w czwartek skończy 96 lat, "jest w świetnej formie". - Zawsze, gdy jesteśmy razem, ma świetne poczucie humoru - stwierdził książę.

Tłumacząc swoją sekretną wizytę na Zamku w Windsorze, Harry powiedział: - Po prostu upewniam się, że (królowa) ma ochronę i właściwych ludzi wokół siebie. Przyznał, że jego domem "na chwilę obecną" są Stany Zjednoczone

Pierwsza taka wizyta od ponad dwóch lat

Była to pierwsza wspólna wizyta Harry'ego i Meghan w Wielkiej Brytanii od marca 2020 roku, gdy przestali pełnić obowiązki członków rodziny królewskiej i przeprowadzili się do USA.

Harry przyleciał wprawdzie rok temu na pogrzeb swojego dziadka, księcia Filipa, ale bez Meghan. Opuścił za to rocznicową mszę poświęconą zmarłemu mężowi Elżbiety II. Zapowiedział wówczas, że ma nadzieję wkrótce spotkać się z babcią.

Nie wiadomo, czy Harry i Meghan zabrali ze sobą dzieci - dwuletniego Archiego i 11-miesięczną Lilibeth, której królowa nigdy osobiście nie widziała.

Od czasu rezygnacji z pełnienia obowiązków stosunki Harry'ego i Meghan z resztą rodziny pozostają chłodne, do czego w dużej mierze przyczyniły się wysuwane przez parę zarzuty, że Meghan nie była przez nich właściwie traktowana oraz wywiady, w których powtarzali te zarzuty.

Książę Harry i królowa Elżbieta (zdjęcie archiwalne) Getty Images Europe

Problemy królowej ze zdrowiem

Królowa Elżbieta w październiku spędziła noc w szpitalu z powodu nieokreślonej dolegliwości, lekarze zalecili jej wówczas odpoczynek. W lutym monarchini uzyskała pozytywny wynik testu na COVID. Pałac zapewniał jednak, że ma jedynie łagodne objawy, przypominające przeziębienie.

Mimo problemów ze zdrowiem nie zrezygnowała z pełnienia lżejszych obowiązków, m.in. uczestnicząc w spotkaniach online z dyplomatami i urzędnikami. Opuściła jednak kilka dużych wydarzeń, takich jak spotkanie w Dniu Pamięci czy nabożeństwo wielkanocne - przypomina Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości