TVN24 | Świat

"Sprawiał, że Elżbieta twardo stąpała po ziemi i nie czuła się samotna w tym bardzo samotnym świecie"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
Sky News

Książę Filip absolutnie dzielił życie z królową i powodował, że nie czuła się samotna, gdy pełniła obowiązki głowy państwa, a jako para wzajemnie się rozśmieszali - relacjonowała Penny Junor, autorka książek opisujących życie rodziny królewskiej. W wywiadzie dla brytyjskiej Agencji Prasowej oceniła, że śmierć księcia Edynburga będzie miała ogromny wpływ na królową.

W piątek rano, w wieku 99 lat zmarł Filip, książę Edynburga. "Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor" – poinformowała rodzina królewska. Elżbietę poślubił w 1947 roku, za czasów gdy była księżniczką. Był najdłużej pełniącym służbę królewską małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Książę Filip i królowa Elżbieta IIArchiwum Reuters

"Wzajemnie się rozśmieszali"

- Królowa bez wątpliwości od jakiegoś czasu spodziewała się, że do tego dojdzie – przyznała Penny Junor, autorka książek opisujących życie rodziny królewskiej. - Książę Filip był w wieku, w którym prędzej czy później było to nieuniknione, ale jednocześnie był bardzo ważną postacią w życiu królowej – dodała.

Z wygnania na królewski dwór. Filip - książę małżonek

Małżeństwo królowej Elżbiety II i księcia Filipa trwało 73 lata. - Książę był dla królowej wielkim wsparciem i jej przyjacielem, prawdziwym towarzyszem życia. Wzajemnie się rozśmieszali, książę sprawiał, że Elżbieta twardo stąpała po ziemi i nie czuła się samotna w tym bardzo samotnym świecie – relacjonowała. Pisarka dodała, że książę Filip "był bardzo trudną osobą, ale królowa wiedziała, jak sobie z nim radzić".

Książę Filip i królowa Elżbieta IIArchiwum Reuters

Pogrzeb w reżimie sanitarnym

Na razie nie podano, kiedy odbędzie się pogrzeb księcia Filipa, ale wiadomo, że pochowany zostanie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego, lecz ceremonialny i odbędzie się zgodnie z restrykcjami epidemicznymi. To oznacza, że będzie mogło w nim uczestniczyć maksymalnie 30 osób.

Choć szczegóły pogrzebu nie zostały ogłoszone, poinformowano, że nie będą mogli wziąć w nim udziału zwykli obywatele. Pałac Buckingham zaapelował także, by z racji zagrożenia epidemicznego nie zbierać się przed rezydencjami królewskimi i nie składać kwiatów, ale niezależnie od tego, sporo ludzi przybyło w ciągu dnia zwłaszcza przed Pałac Buckingham i zamek w Windsorze.

Książę Filip i królowa Elżbieta IIArchiwum Reuters

Autor:asty/kab

Źródło: Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Reuters

Tagi:
Raporty: