"Dyktatura nadal porywa obywateli". Zatrzymano szefa sztabu Juana Guaido

TVN24


Agenci wenezuelskiego wywiadu zatrzymali Roberto Marrero, szefa sztabu przywódcy opozycji Juana Guaido - poinformowali w czwartek opozycyjni parlamentarzyści. W Wenezueli, podzielonej pomiędzy obozy Nicolasa Maduro i Juana Guaido, od ponad miesiąca trwa głęboki kryzys polityczny.

"Roberto Marrero został dziś uprowadzony przez SEBIN (Boliwariańską Służbę Wywiadu Państwowego)" - oświadczył za pośrednictwem Instagrama opozycyjny parlamentarzysta Sergio Vergara, do którego domu w czwartek rano także wtargnęli agenci.

Podobną akcję przeprowadzono wobec opozycyjnego parlamentarzysty Franklyna Duarte. "Jasne jest, że dyktatura nadal porywa obywateli" - powiedział Duarte w rozpowszechnianym przez ekipę prasową Guaido materiale wideo.

Wenezuelskie ministerstwo informacji na razie nie zareagowało na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zażądał w czwartek niezwłocznego uwolnienia Marrero. "Wzywamy wszystkie osoby odpowiedzialne za to zatrzymanie do jego natychmiastowego uwolnienia" - napisał na Twitterze Pompeo.

"Mego szefa gabinetu zatrzymano pod zarzutem, że posiada dwa karabiny i granat (...) Nieznany nam jest jego los. Powinien być niezwłocznie zwolniony" - oświadczył z kolei Juan Guaido.

Kryzys w Wenezueli

Już od ponad miesiąca w Wenezueli trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro lider opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał dotychczasową prezydenturę Nicolasa Maduro za nielegalną.

Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Natomiast m.in. Rosja i Chiny oznajmiły, że wciąż uważają Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

Roberto Marrero, szefa sztabu przywódcy opozycji Juana Guaido
MIGUEL GUTI/PAP|EPA

Autor: mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: