Świat

Kryzys w USA opóźni tarczę w Czechach?

Świat

sxc.hu/filaxPodobne radary mają powstać u naszych południowych sąsiadów

Kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych może opóźnić budowę elementów tarczy antyrakietowej na terenie Czech - prognozuje Czeski Minister Spraw Zagranicznych Karel Schwarzenberg w wywiadzie dla agencji Reuters. - Jeżeli wygra Obama, opóźnienie będzie bardziej prawdopodobne - dodaje.

Jednak, jak podkreśla czeski minister, obydwaj kandydaci ubiegający się o urząd amerykańskiego prezydenta deklarują, że wypełnią podjęte wcześniej przez ich państwo zobowiązania. - Umowa jest ważna dla obydwu stron - zapewnia.

Są w stałym kontakcie

Pytany o to, czy czy zmagania amerykańskiej gospodarki z kryzysem mogą spowolnić cały projekt, odparł, że oczywiście jest w stanie wyobrazić sobie, że skutki takiego kryzysu spowolnią znacznie rozpoczęcie budowy amerykańskiego systemu antyrakietowego w Czechach. - Zarówno McCain, jak i Obama zgodnie deklarują, że umowa będzie doprowadzona do końca, i wszystko jest najlepszym porządku - podkreślił Schwarzenberg.

- Oczywiście wszystko zależy od strony amerykańskiej, kiedy zaczną budowę - dodał Schwarzenberg. Zapewnił, że czeski rząd jest w stałym kontakcie zarówno z Demokratą Barackiem Obamą jak i Republikaninem Johnem McCainem.

Parlament ratyfikuje umowę do końca roku?

Czechy podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi, w lipcu, a miesiąc później, Polska zgodziła się na rozłożenie 10 rakiet na terenie naszego kraju. W obydwu krajach umowa wiąż musi jeszcze przejść głosowanie w parlamencie. Czesi mają nadzieje, że parlament przegłosuje ją jeszcze do końca tego roku.

Administracja George'a Busha zabiega, by projekt amerykańskiego systemu bezpieczeństwa w Europie chronił przed atakiem takich krajów, jak Irak czy Korea Płn. Największym przeciwnikiem rozmieszczenia tarczy we wschodniej Europie jest Moskwa, która obawia się, że to jest odpowiedź zachodnich krajów na interwencję Rosji na terytorium Gruzji.

Schwarzenberg zapewnił, że Rosja nie ma się czego obawiać, a rozmieszczenie tarczy na terytorium ich kraju nie godzi bezpośrednio w interesy ich kraju.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/filax