"Kryzys syryjski osiągnął już punkt krytyczny"

Świat


Catherine Ashton ostrzega przed "dalszą militaryzacją" konfliktu w Syrii. W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę wieczorem, po spotkaniu z wysłannikiem ONZ Kofi Annanem, szefowa unijnej dyplomacji stwierdziła, że "kryzys syryjski osiągnął już punkty krytyczny".

Ashton podkreśliła, że trzeba uczynić wszystko, by powstrzymać rozlew krwi w Syrii. "Musimy uniknąć katastrofy. Przemoc i ucisk nie mogą być żadnym rozwiązaniem" - stwierdziła szefowa unijnej dyplomacji. "Dalsza militaryzacja konfliktu w Syrii przyniesie temu krajowi ogromne cierpienia i może mieć dramatyczne skutki dla całego regionu" - oświadczyła Catherine Ashton. Zapewniła jednocześnie, że Unia Europejska nadal popiera pokojowy plan Kofiego Annana. Szefowa unijnej dyplomacji zwróciła również uwagę, że dla powodzenia tego planu kluczowe znaczenie będzie miało poparcie Rosji. "Chcemy współpracować z Rosją, aby położyć kres przemocy w Syrii i znaleźć poparcie dla planu pokojowego" - podkreśliła Ashton.

Pokojowy szczyt UE-Rosja Konflikt w Syrii jest jednym z tematów rozpoczętego w niedzielę wieczorem w Petersburgu szczytu UE-Rosja. Dotyczy on przede wszystkim problemów walki ze światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, a także programu atomowego Iranu. Program obejmuje m.in. rozmowy plenarne dwóch delegacji i wspólną konferencję prasową ich szefów. Ze strony Rosji w szczycie uczestniczą prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Unię Europejską reprezentują przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton i unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Dla Putina jest to pierwsze spotkanie z przywódcami UE po powrocie na Kreml.

Autor: dp/fac / Źródło: PAP