Świat

Kryzys spada na Watykan

Świat

EPARok 2008 może okazać się katastrofalny dla watykańskich finansów

Alarm dla budżetu Watykanu. "La Repubblica" powołuje się na dokument, który pełen jest obaw o "dziurę w papieskim budżecie". Są tam też wskazówki dla poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej, by były bardziej ostrożne w wydatkach i by nie przyjmowały nowych pracowników.

Obecny międzynarodowy kryzys ekonomiczny może mieć fatalny wpływ na budżet Watykanu - ostrzega "La Repubblica". Gazeta podkreśla, że rok 2008 dla watykańskich finansów "może zamknąć się w jeszcze bardziej katastrofalny sposób" niż rok poprzedni, gdy odnotowano deficyt w wysokości ponad 9 milionów euro.

"Papiescy menedżerowie" chcą inwestować

Włoski dziennik zauważa, że "nowy alarm" dla budżetu Watykanu zawarty jest w tajnym dokumencie prefektury do spraw ekonomicznych, podpisanym przez biskupa Vincenzo Di Mauro. Ujawnił go zaś brytyjski tygodnik katolicki "The Tablet".

"La Repubblica" stwierdza ponadto, że z dokumentu wynika, iż "papiescy menedżerowie" rozważają obecnie "nowe formy inwestycji", by stawić czoło wstrząsom na międzynarodowych rynkach finansowych, wykorzystując nawet watykańskie rezerwy złota.

Gazeta przytacza również opinię anonimowego eksperta finansowego, który stwierdza, że Stolica Apostolska, mimo obecnych trudności i "finansowej zawieruchy, wydaje się być w dobrej sytuacji".

Majątek Watykanu

Według ujawnionego dokumentu, Watykan dysponuje 340 milionami euro w obcych walutach, 520 mln euro w akcjach i obligacjach, 19 mln euro w złocie, którego w sztabkach ma około tony.

Majątek w nieruchomościach szacuje się na 424 mln euro, zaś łączną wartość wszystkich dóbr watykańskich - na 1,4 miliarda euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA