Świat

Mogherini chce jednać Unię z Rosją. Ławrow widzi "realną szansę"

Świat


- Wszyscy chcą wydostać się z logiki konfrontacji, z nieprzejednanych sprzecznych pozycji - stwierdziła w niedzielnym wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica" szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Dzień później szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że widzi "realną szansę" na rozwiązanie ukraińskiego kryzysu w 2015 roku.

- Trzeba jednak pamiętać, że kryzys będzie trwał tak długo, aż sami Ukraińcy, bez suflerów z Brukseli i Waszyngtonu, dogadają się pomiędzy sobą - stwierdził Rosjanin w wywiadzie dla agencji Interfax. Pomimo tego Ławrow widzi szanse na rozwiązanie kryzysu.

Ugodowa Unia

Optymizm szefa rosyjskiego MSZ może być po części powodowany postawą szefowej unijnej dyplomacji. Wypowiadając się w weekend dla gazety "La Repubblica" Włoszka stwierdziła, że wszystkie strony obecnego kryzysu chcą znaleźć jakąś drogę wyjścia z obecnej sytuacji. - Nawet w Kijowie wszyscy zadają pytanie: jak możemy zakończyć ten konflikt? - stwierdziła Mogherini. - Często rozmawiam z sekretarzem stanu (USA) Johnem Kerrym i jest pomiędzy nami pełna zgodność oceny tego kryzysu. Wszyscy chcą wydostać się z logiki konfrontacji, z nieprzejednanych i sprzecznych pozycji - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. Włoszka stwierdziła, że obecna sytuacja jest "bardzo trudna" dla Rosji i w jej najlepszym interesie jest dążyć do zakończenia konfliktu. Mogherini zaznaczyła, że Moskwa ma też bardzo ważną rolę do odegrania w szeregu innych trudnych sytuacji na świecie, na przykład w Syrii, Iranie czy Libii. - Utrzymujemy otwartą linię do rozmów z Rosją o naszych wzajemnych relacjach i roli jaką Kreml może odegrać w innych częściach świata - stwierdziła.

Autor: mk//rzw / Źródło: Reuters, euobserver.com

Tagi:
Raporty: