NATO: Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys na granicy z Polską

Źródło:
PAP
Grupa migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. Wideo opublikowane przez Stanisława Żaryna
Grupa migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. Wideo opublikowane przez Stanisława ŻarynaTwitter/@StZaryn
wideo 2/21
Grupa migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. Wideo opublikowane przez Stanisława ŻarynaTwitter/@StZaryn

Kwatera Główna NATO przekazała, że Polska poinformowała w środę Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Oświadczono, że kraje sojusznicze stoją w pełnej solidarności z Polską i innymi sojusznikami dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś.

"Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę 10 listopada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne" - podała Kwatera Główna Sojuszu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"NATO nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie. NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie” - dodała.

Morawiecki po spotkaniu z Michelem: rozmawiamy o tym, aby wdrożyć dodatkowe sankcje

W środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem powiedział, że poprosił o zwołanie szczytu Unii Europejskiej w formacie wideo jak najszybciej, żeby przedyskutować problem sankcji wobec Białorusi. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby wdrożyć sankcje gospodarcze - mówił.

Szef polskiego rządu ocenił, że obecne sankcje, które - jak mówił - dotyczą głównie braku możliwości podróżowania na teren UE przez współpracowników Łukaszenki - nie robią zbyt poważnego wrażenia na białoruskich władzach.

Morawiecki: wydarzenia ostatnich dni to test dla Polski i Europy
Morawiecki: wydarzenia ostatnich dni to test dla Polski i EuropyTVN24

- Rozmawiamy o tym, aby wdrożyć dodatkowe sankcje dotyczące na przykład linii lotniczych, w tym na przykład białoruskich - mówił Morawiecki.

Stanowisko Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka

Z kolei Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Michelle Bachelet wezwała w środę do rozwiązania "niemożliwego do zaakceptowania" kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Oświadczyła, że zgodnie z prawem międzynarodowym nie powinno się uniemożliwiać ludziom ubiegania się o azyl.

Raport: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock