TVN24 | Świat

Kryzys na granicy z Białorusią. Komisja Europejska proponuje pakiet rozwiązań

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Ylva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z Białorusią
Ylva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z BiałorusiąEBS
wideo 2/21
EBSYlva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z Białorusią

Komisja Europejska przygotowała pakiet rozwiązań, które mają pomóc rozwiązać sytuację na zewnętrznej granicy Unii z Białorusią. Chodzi między innymi o przedłużenie okresu rejestracji wniosków o azyl i szybsze procedury dotyczące deportowania migrantów.

Komisja Europejska zaproponowała w środę tymczasowe prawne i praktyczne środki w reakcji na sytuację na zewnętrznej granicy UE z Białorusią.

PODLASIE: GRANICA ŚWIATÓW - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, przekazała w środę, że trzy państwa członkowskie - Polska, Litwa i Łotwa - będą miały możliwość przedłużenia okresu rejestracji wniosków o azyl do czterech tygodni zamiast obecnych 3 do 10 dni.

Państwa te mogą również zastosować procedurę azylową na granicy w celu rozpatrzenia wszystkich wniosków o udzielenie azylu, w tym odwołania, w ciągu maksymalnie 16 tygodni - z wyjątkiem sytuacji, gdy nie można zapewnić odpowiedniego wsparcia wnioskodawcom z konkretnymi problemami zdrowotnymi.

Trzy państwa członkowskie będą mogły stosować uproszczone i szybsze procedury dotyczące powrotów, w tym dotyczące powrotu osób, których wnioski o ochronę międzynarodową zostały w tym kontekście odrzucone.

Środki, oparte o przepisy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wejdą w życie po ich przyjęciu przez Radę Europejską. Przeprowadzona zostanie również konsultacja z Parlamentem Europejskim. Środki będą obowiązywać przez 6 miesięcy.

"Dajemy żywy przejaw solidarności"

Wiceszef Komisji Margaritis Schinas podkreślił, że w ostatnich tygodniach UE miała do czynienia z hybrydowym atakiem ze strony Białorusi. - Wspólnie Unia Europejska jasno dała do zrozumienia, że próby podważenia naszej Unii tylko umocnią naszą wzajemną solidarność. Dziś dajemy żywy przejaw tej solidarności: w postaci zestawu tymczasowych i wyjątkowych środków, które wyposażą Łotwę, Litwę i Polskę w narzędzia potrzebne do reagowania na te nadzwyczajne okoliczności w sposób kontrolowany i szybki oraz do działania w warunkach pewności prawnej - wskazał Schinas.

KE podała, że unijne agencje są gotowe pomóc państwom członkowskim, jeśli o taką pomoc się do Unii zwrócą. "Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) może pomóc w rejestracji i rozpatrywaniu wniosków, zapewnić kontrolę osób szczególnie wrażliwych. (...) Dalsze wsparcie Frontexu jest dostępne dla działań związanych z kontrolą granic, w tym operacji kontroli bezpieczeństwa i powrotów. Wsparcie ze strony Europolu jest również dostępne, by zapewnić dane wywiadowcze w celu zwalczania przemytu" - wskazała KE.

Art. 78 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE stanowi, że po konsultacji z Parlamentem Europejskim Rada może przyjąć środki tymczasowe na rzecz zainteresowanych państw członkowskich. Dzieje się to poprzez głosowanie większością kwalifikowaną. Po uzgodnieniu przez Radę, ze względu na pilną sytuację, taka decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: