TVN24 | Świat

"Bild": Putin i Erdogan "zapewniają wsparcie logistyczne" dla transportu migrantów do Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
MON: próby forsowania granicy przez migrantów w rejonie Kuźnicy
MON: próby forsowania granicy przez migrantów w rejonie KuźnicyMinisterstwo Obrony Narodowej
wideo 2/4
Ministerstwo Obrony NarodowejMON: próby forsowania granicy przez migrantów w rejonie Kuźnicy

W ciągu ostatnich sześciu tygodni przez Białoruś przybyło do Niemiec ponad sześć tysięcy migrantów. Według informacji dziennika "Bild" przemytnicy działają według białoruskiego planu "ataku na Unię Europejską", który popierają prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "mają zapewnić wsparcie logistyczne, jeśli chodzi o jak najszybszy przelot jak największej liczby migrantów do Mińska", aby stamtąd mogli się oni "przedostać przez granice Unii Europejskiej" - napisał w poniedziałek "Bild".

"Teggatz": blisko 60 lotów tygodniowo z Bliskiego Wschodu na Białoruś

Kilku wysokich rangą berlińskich urzędników ds. bezpieczeństwa potwierdziło w rozmowie z "Bildem", że rosyjski Aerofłot (51 procent udziałów państwowych) i tureckie Turkish Airlines (49 procent udziałów państwowych) "w decydującym stopniu przyczyniają się do lotniczego przemytu (migrantów) na Białoruś".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

MON: migranci rozbili obóz w rejonie KuźnicyTwitter/@MON_GOV_PL

Szef federalnego związku policji Heiko Teggatz również potwierdził w rozmowie z dziennikiem: "Aeroflot i Turkish Airlines odgrywają główne role w przemycie". Teggatz obawia się, że Unii Europejskiej "bardzo trudno będzie nałożyć sankcje na zaangażowane (w ten proceder) linie lotnicze", ponieważ odgrywają one ważną rolę w ruchu lotniczym w Unii Europejskiej - łatwiej będzie ukarać białoruskie linie lotnicze "Belavia".

Od ubiegłego tygodnia do końca marca na lotnisku w Mińsku obowiązuje zimowy rozkład lotów. "Pokazuje on oszałamiającą liczbę 57 lotów tygodniowo na Bliski Wschód, w tym do tak egzotycznych miejsc jak Erbil w północnym Iraku, Damaszek w ogarniętej wojną domową Syrii i Ras Al-Chajma w najbiedniejszym z Emiratów Arabskich" - pisze dziennik.

"Welt": kolejne lotniska mogą obsługiwać loty z Bliskiego Wschodu na Białoruś

Podczas gdy "większość miejsc docelowych lotów lub domniemanych punktów odbioru nielegalnych migrantów jest obsługiwana przez Belavię, Turkish Airlines lata dwa razy dziennie ze Stambułu do Mińska, a Aeroflot lata cztery razy dziennie z Moskwy do stolicy Białorusi" - podaje "Bild".

Dziennik "Welt" poinformował, że "w najbliższym czasie loty z Bliskiego Wschodu mogą być obsługiwane przez pięć kolejnych lotnisk na Białorusi. Zostałyby one przekształcone z lotnisk krajowych w międzynarodowe. Jedno z nich znajduje się w Grodnie, zaledwie 20 kilometrów od granicy z Polską". Co więcej, "migranci nie tylko przybywają bezpośrednio z Bliskiego Wschodu, ale także przez Moskwę".

"Welt" cytuje w poniedziałek rzeczniczkę niemieckiego MSZ, która poinformowała, że istnieją "sygnały, iż reżim w Mińsku ciągle wysyła ludzi na granicę, częściowo siłą, pomimo niesprzyjających warunków i zimowych temperatur". Trwają prace nad wspólną odpowiedzią UE "na to perfidne i nieludzkie zachowanie (prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki".

Białoruś odrzuca jednak wszelkie oskarżenia o organizowanie napływu nielegalnych migrantów do graniczących z nią krajów UE. Według oficjalnej narracji białoruskich władz obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z UE, to turyści, którzy w kraju przebywają legalnie.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON_GOV_PL

Tagi:
Raporty: