TVN24 | Świat

Kryzys na granicy z Białorusią. Bix Aliu: reżim Łukaszenki naraża życie migrantów do prowokacji wobec Polski

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
tvn24.pl
Nagranie MON z okolic Kuźnicy
Nagranie MON z okolic KuźnicyMinisterstwo Obrony Narodowej
wideo 2/20
Ministerstwo Obrony NarodowejNagranie MON z okolic Kuźnicy

Do napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy odniósł się na Twitterze chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. "Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów, wykorzystując ich do eskalacji kryzysu granicznego i prowokacji wobec Polski" - napisał. Jak dodał, "wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć".

Przy granicy polsko-białoruskiej "rozpoczęła się największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski" - informował rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Przed godziną 11 polski resort obrony zamieścił nagranie ze śmigłowca, przedstawiające sytuację w pobliżu Kuźnicy w powiecie sokólskim. Miasto to należy do terenu objętego stanem wyjątkowym. Na nagraniu widać kordon funkcjonariuszy po stronie polskiej oraz setki migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych.

Nagranie MON z okolic Kuźnicy
Nagranie MON z okolic KuźnicyMinisterstwo Obrony Narodowej

Na nagraniach udostępnianych wcześniej przez niezależne białoruskie media można było zobaczyć setki migrantów z plecakami i śpiworami, idących szosą w kierunku przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Towarzyszyli im uzbrojeni ludzie w mundurach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce: reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów

Do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy odniósł się w poniedziałek przed południem chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. "Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów, wykorzystując ich do eskalacji kryzysu granicznego i prowokacji wobec Polski. Wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć" - napisał, odnosząc się do nagrania z polsko-białoruskiej granicy, które zamieścił białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

CZYTAJ WIĘCEJ: Granica polsko-białoruska. Raport

Autor:pp/adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: