Świat

Rekordowa liczba migrantów u wybrzeży Hiszpanii

Świat


1226 osób - tylu migrantów dotarło od piątku do wybrzeży kontynentalnej Hiszpanii przez Morze Śródziemne. Pod tym względem było to rekordowy weekend. Wśród migrantów przeważali obywatele Maroka i Algierii oraz państw Afryki Subsaharyjskiej.

Jak poinformowały w komunikacie władze hiszpańskiego oddziału Czerwonego Krzyża, w ciągu minionego weekendu do południowej Hiszpanii dotarło łącznie z wybrzeży Afryki 1226 migrantów. Pokonali Morze Śródziemne na 66 jednostkach pływających, z których niektóre były w bardzo złym stanie.

Rekordowy piątek

Rekordowym dniem był piątek, podczas którego u południowych brzegów Hiszpanii straż graniczna wyłowiła 450 migrantów. Wśród nich były kobiety, w tym jedna ciężarna, którą przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Almerii.

Większość migrantów została przewieziona do Malagi, Almerii, Algeciras, Tarify, a także Jerez i Kadyksu.

W niedzielę wieczorem władze Kadyksu udostępniły afrykańskim przybyszom jedną z należących do miasta hal sportowych. Przekazanie kolejnego obiektu sportowego na potrzeby migrantów planuje też w najbliższych dniach ratusz w Jerez.

Hiszpania wyprzedza Włochy

Komentatorzy wskazują, że rekordowa liczba migrantów, która od piątku przypłynęła do Hiszpanii potwierdza obserwacje ekspertów wskazujących, że kraj ten staje się głównym kierunkiem przeprawy morskiej Afrykańczyków do Europy. Dotychczas pod tym względem przewodziły Włochy.

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (OIM) szacuje, że między 1 stycznia a 15 lipca tego roku na teren Hiszpanii dostało się przez Morze Śródziemne ponad 18 tysięcy migrantów z Afryki. Przypływali z wybrzeży Maroka i Algierii.

Ze statystyk OIM wynika, że Włochy przestały być głównym krajem, do którego przez Morze Śródziemne przypływają w tym roku nielegalni migranci, opuszczający afrykańskie wybrzeże. W okresie od 1 stycznia do 15 lipca tego roku do Włoch przybyło tą drogą z Libii 17,8 tysiąca osób.

Zmianę szlaku potwierdzają też dane z pierwszej połowy lipca, kiedy to do Hiszpanii przypłynęło z Afryki Północnej 2940 nielegalnych migrantów, podczas gdy w tym samym okresie do Włoch - 1250 osób.

Solidarność priorytetem Madrytu

Jak szacuje OIM, do Hiszpanii przybyło w tym roku wodą 35 procent wszystkich nielegalnych migrantów, próbujących dostać się na terytorium państw UE przez Morze Śródziemne. Przed rokiem odsetek ten wynosił zaledwie 11 procent. W czerwcu, krótko po objęciu władzy przez rząd Pedro Sancheza, szef MSW Fernando Grande-Marlaska poinformował, że solidarność wobec uchodźców będzie jednym z priorytetów socjalistycznego gabinetu w Madrycie. Zaproponował on między innymi władzom Unii Europejskiej przywrócenie obowiązkowych kwot rozdziału uchodźców w krajach członkowskich.

Autor: momo / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: