Świat

Przecieki się potwierdziły. KE chce, by Unia przyjęła 160 tys. uchodźców

Świat


Komisja Europejska potwierdziła w piątek oficjalnie, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów - oprócz 40 tys., których rozdzielenie zaproponowano w czerwcu. Potwierdziły się tym samym informacje, które w czwartkowy wieczór przekazał dziennik "Financial Times".

- Przewodniczący (KE Jean-Claude) Juncker zaproponował kolegium komisarzy relokację dodatkowych 120 tys. osób z trzech krajów: Grecji, Włoch i Węgier. To będzie dodatkowa liczba oprócz 40 tysięcy, które już zaproponowaliśmy - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud.

160 tys. w krajach Unii

Nowe propozycje działań w obliczu bezprecedensowej fali imigrantów i uchodźców napływających do Unii mają być przedstawione w przyszłym tygodniu. - Pracujemy nad detalami - zastrzegła Bertaud. W czerwcu część państw, w tym Polska, sprzeciwiła się propozycji ustanowienia wiążących kwot rozmieszczenia uchodźców między państwa unijne. Według tych kwot miano rozdzielić 40 tys. uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, oraz 20 tys. z obozów poza UE. W obliczu nasilenia kryzysu migracyjnego w UE rośnie presja na ustanowienie obowiązkowego systemu dystrybucji uchodźców.

10 tys. do Polski?

W czwartek "Financial Times" napisał, że krajom Unii w nowym projekcie KE zostanie narzucone przyjęcie 160 tys. imigrantów i uchodźców.

Brukselski korespondent "The Times" Bruno Waterfield potwierdził te przecieki, publikując później na Twitterze skan pokazujący, jak KE chciałaby rozmieścić poszukujących azylu w krajach Wspólnoty.

Wynika z niego, że Polska miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości