Krytykował Trumpa i głosował za jego impeachmentem. Teraz mówi, że zapewne wygra reelekcję

TVN24 | Świat

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP
Mitt Romney podczas składania przysięgi przed wiceprezydentem USAReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveMitt Romney podczas składania przysięgi przed wiceprezydentem USA

Prezydent Donald Trump prawdopodobnie zwycięży w listopadowych wyborach prezydenckich - ocenił w piątek amerykański senator Mitt Romney. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oskarżył też Chiny o "kowbojski kapitalizm".

Senator Mitt Romney, który w ubiegłym tygodniu jako jedyny republikański senator w głosowaniu nad artykułami impeachmentu w Senacie USA uznał Trumpa za winnego nadużycia władzy, chwalił w stolicy Bawarii prezydenta za jego politykę wobec Chin.

- Musimy jednak pójść dalej. Możemy działać o wiele lepiej jako międzynarodowa społeczność - oświadczył. Oskarżył przy tym Chiny o prowadzenie "kowbojskiego kapitalizmu" bez regulacji oraz o nieuczciwe ograniczanie rynku.

Donald Trump stara się o reelekcę
OLIVER CONTERAS/PAP/EPA

Romney przewiduje reelekcję Trumpa

Senator ze stanu Utah, który startował w wyborach prezydenckich w 2012 roku, ocenił też, że amerykańska polityka jest "bardzo populistyczna". Wyraził opinię, iż Donald Trump prawdopodobnie zwycięży w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Po głosowaniu w sprawie artykułów impeachmentu Trump uznał Romneya za "tajnego agenta" demokratów. Syn przywódcy USA, Donald Trump Jr., wzywał z kolei do usunięcia senatora z Partii Republikańskiej.

Mitta Romneya za jego głosowanie, jak zapowiedział lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell, nie spotka jednak żadna formalna kara.

Mitt Romney głosował w Senacie za impeachmentem Donalda Trumpa
Gage Skidmore/Flickr CC BY 2.0

asty/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLIVER CONTERAS/PAP/EPA