Krym rosyjskiej flocie nie wystarczy. Rozbudowa Noworosyjska trwa

Port w Noworosyjsku z kosmosu. Widać, że zatoka jest dość płytka, a podejście do portu wymaga pogłębianiaNASA

Rosyjskie wojsko nie zaprzestanie rozbudowy bazy morskiej w Noworosyjsku - oznajmił dowódca floty czarnomorskiej, admirał Aleksander Witko. Oznacza to, że Rosjanie chcą mieć na Morzu Czarnym dwie duże bazy morskie. Wcześniej przypuszczano, że po zajęciu Krymu ponownie wystarczy tylko Sewastopol.

Noworosyjsk leży na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Do momentu zagarnięcia Krymu był to największy położony w Rosji port i baza morska na Morzu Czarnym. Największa nie oznacza jednak wystarczająca, bo port w Noworosyjsku jest nieporównywalnie mniejszy niż ten w Sewastopolu i ze względu na małą głębokość jest też mało wygodny dla większych okrętów, które stacjonowały tam jedynie z przymusu podczas II wojny światowej, kiedy Krym zajął Wehrmacht.

Drugi filar

Po rozpadzie ZSRR losy portu i bazy w Noworosyjsku były ściśle powiązane z tym, jakie relacje utrzymują się pomiędzy Moskwą a Kijowem. Kiedy Ukraińcy próbowali coś ugrać ograniczając swobodę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, Rosjanie deklarowali, że rozbudują alternatywną bazę właśnie w Noworosyjsku. Szczytem tego rodzaju gier były targi wokół umowy o wydłużeniu dzierżawy bazy na Krymie w 2008 roku. Wówczas, wobec gróźb Ukraińców, że w ogóle wyrzucą Flotę Czarnomorską z Sewastopola, Moskwa zadeklarowała, iż przystępuje do budowy nowoczesnej bazy w Noworosyjsku. Pomimo ostatecznego zawarcia ugodowego porozumienia, prace nie ustały. Jedynie je ograniczono, prawdopodobnie w celu dysponowania ewentualną alternatywą dla Sewastopola, która mogła służyć do wywierania presji na Ukraińców. Po aneksji Krymu w marcu powszechnie przypuszczano, że budowa bazy w Noworosyjsku w ogóle ulegnie zamrożeniu. Sewastopol wydawał się wszystkim, o czym może marzyć Flota Czarnomorska. Jednak, jak teraz zadeklarował adm. Aleksander Witko, prace w nowej bazie nie ustaną, zostaną jedynie zmodyfikowane. Noworosyjsk ma się stać główną bazą sił podwodnych rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Ma tam stacjonować sześć nowych okrętów zmodyfikowanego typu Kilo przeznaczonych do Floty Czarnomorskiej. Pierwsze są już budowane i trafią do służby w 2015 roku.

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl, ITAR-TASS

Źródło zdjęcia głównego: NASA