Zatrzymana "w związku z podejrzeniem o zdradę stanu"

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Rosjanka została zatrzymana na ukraińskim Krymie, zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku

Rosyjskie służby aresztowały na Krymie obywatelkę Rosji pod zarzutem zdrady stanu - podała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Zatrzymana miała próbować pozyskać tajemnice wojskowe na rzecz Ukrainy.

"Federalna Służba Bezpieczeństwa w związku z podejrzeniem o zdradę stanu zatrzymała w Sewastopolu obywatelkę Rosji, która była zwerbowana przez ukraińskie służby specjalne i na zlecenie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w sposób celowy zbierała tajne informacje wojskowego charakteru" - poinformowała w piątkowym komunikacie FSB. Podała, że są prowadzone działania śledcze.

Tożsamość zatrzymanej nie została ujawniona.

Aresztowana na dwa miesiące

- Zatrzymana jest cywilnym urzędnikiem Floty Czarnomorskiej Rosji - ujawnił agencji RIA Nowosti Dmitrij Belik, poseł Dumy (izby niższej rosyjskiego parlamentu) z Sewastopola. Powiedział, że "jest to jeden z setek faktów, które są dowodem, że przeciwko Rosji toczy się wojna szpiegowska na masową skalę".

Jak podała agencja TASS, kobieta została aresztowana przez sąd w Sewastopolu na dwa miesiące. Wszczęto wobec niej postępowanie z artykułu 275 rosyjskiego kodeksu karnego - dotyczącego zdrady stanu, za co maksymalny wymiar kary wynosi 20 lat pozbawienia wolności.

Statystyki, dotyczące skazań

W ubiegłym tygodniu, 20 listopada, FSB poinformowała o zatrzymaniu w obwodzie rostowskim, na południu Rosji, żołnierza rosyjskich sił zbrojnych z powodu podejrzeń o zdradę stanu. Żołnierz ten miał wykonywać zadania na rzecz wywiadu ukraińskiego.

Według danych Komandy 29 - petersburskiej grupy adwokatów broniących praw człowieka - w latach 1997-2017 w Rosji skazano około 100 osób za zdradę stanu i szpiegostwo. Zgodnie ze statystykami rosyjskiego Sądu Najwyższego, prowadzonymi od 2009 roku, co roku zapada od czterech do sześciu wyroków za zdradę stanu. Gwałtowny wzrost został odnotowany w 2014 roku, gdy sądy w Rosji wydały 15 takich wyroków, a także w 2016 roku, gdy było ich 14 (według innych danych - 17).

W 2017 roku sądy w Rosji wydały sześć wyroków w sprawach o szpiegostwo i zdradę stanu.

Wchodzący od 1991 roku w skład niepodległej Ukrainy Półwysep Krymski został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne.

Ukraiński Krym został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku
PAP

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, fsb.ru, RIA Nowosti

Tagi:
Raporty: