Świat

Królowa składa życzenia przez internet

Świat


Do wsparcia ludzi najsłabszych i pokrzywdzonych wezwała Brytyjska królowa Elżbieta II w swym tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu. Były to już 50. transmitowane przez telewizję orędzie monarchini i pierwsze pokazane w internecie.

Królowa podkreśliła w swych życzeniach, że wszystkie najważniejsze religie świata uczą opieki i szacunku dla tych, którym się nie powiodło. Dla nich świat może się wydawać "miejscem odległym i wrogim" - przypomniała.

-Choć jest wiele organizacji i osób, powołanych do niesienia pomocy "outsiderom", to każdy z nas też może to uczynić, ofiarowując trochę czasu, talentu lub rzeczy materialnych - dodała.

Gdziekolwiek usłyszycie te słowa i w jakichkolwiek okolicznościach, chcę życzyć wam wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia Elżbieta II

Królowa złożyła także hołd zabitym i rannym członkom brytyjskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanie. - Ich rodzinom Boże Narodzenie przywróci smutne wspomnienia. Modlę się, by wszyscy z was, którym brakuje bliskich, znaleźli siłę i pocieszenie w swoich rodzinach i przyjaciołach - mówiła.

Po raz pięćdziesiąty w TV Było to jubileuszowe, 50., przemówienie monarchini transmitowane w telewizji. Z tej okazji włożyła ten sam naszyjnik, co 50 lat temu. Królowa zauważyła, że wspomnienia sprzed pół wieku uświadamiają zmiany, jakie zaszły na świecie, ale też "to, co pozostało niezmienne" - jak rodzina, która - według niej - jest trzonem społeczeństwa. W listopadzie Elżbieta II i książę Edynburga Filip obchodzili 60-lecie związku małżeńskiego.

Pierwsze orędzie świąteczne Elżbiety II
Pierwsze orędzie świąteczne Elżbiety IIReuters

- Gdziekolwiek usłyszycie te słowa i w jakichkolwiek okolicznościach, chcę życzyć wam wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia - powiedziała królowa.

W tym roku po raz pierwszy orędzie będzie dostępne na stronach internetowych YouTube. Na otwartym w niedzielę Kanale Królewskim (www.youtube.com/theroyalchannel) można obejrzeć m.in. pierwsze telewizyjne orędzie Elżbiety II z roku 1957.

Źródło: PAP, TVN24, IAR