Królowa Rania: Państwo Islamskie chce przenieść nas do średniowiecza


Państwo Islamskie próbuje za pomocą mediów społecznościowych przejąć świat arabski i "przeciągnąć go z powrotem do średniowiecza" - oświadczyła w czwartek królowa Jordanii Rania.

- Ekstremiści, którzy są mniejszością, używają mediów społecznościowych do stworzenia od nowa naszej historii i przejęcia naszej tożsamości - powiedziała Rania w czwartek na szczycie poświęconym mediom w Abu Dhabi. - To właśnie Państwo Islamskie robi ze światem arabskim i nami wszystkimi.

Królowa potępia IS

Monarchini w swoim przemówieniu potępiła zbrodnie popełniane przez dżihadystyczne ugrupowania działające na terytorium Syrii i Iraku. Odniosła się także do filmów, na których islamiści przedstawiają egzekucje zachodnich zakładników.

- Oni są obcy i odrażający dla zdecydowanej większości Arabów: muzułmanów i chrześcijan. I sprawiają, że każdy Arab w regionie gotuje się ze złości - oświadczyła królowa.

I wyjaśniła: - To jest atak na nasze wartości jako ludzi i na naszą historię. To ich wersja historii świata arabskiego.

Królowa ostrzegła, że region musi zainwestować w edukację młodych ludzi, by zapobiec ignorancji, która prowadzi do radykalizacji. - Musimy stworzyć nowy przekaz i nową narrację. Ale jeśli nie zdecydujemy, jaka jest nasza tożsamość i jakie będzie dziedzictwo, ekstremiści zrobią to za nas.

Wezwała Arabów do używania tych samych narzędzi internetowych, które niemal do perfekcji opanowali dżihadyści z Państwa Islamskiego, żeby promować nowoczesne podejście do wiary.

Egzekucje zakładników Państwa Islamskiego

Autor: pk//gak / Źródło: Independent

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości