Świat

Królowa podpisała Kartę. "Ważny krok w rozwoju i odnowie Wspólnoty"

Świat


Z okazji dorocznego Dnia Commonwealthu (dawnej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, obecnie Wspólnoty) królowa Elżbieta II podpisała w poniedzialek specjalny dokument zwany Kartą określający wspólne wartości tej grupy państw i zakazujący dyskryminacji.

Karta liczy 16 punktów odnoszących się m. in. do wartości demokratycznych, sprawiedliwego procesu, działania na rzecz międzynarodowego pokoju, zakazu represjonowania i dyskryminacji ludzi ze względu na kolor skóry, przekonania polityczne, płeć, religię itp.

Dokument nie zawiera punktu o zakazie dyskryminacji gejów, ponieważ w niektórych państwach Wspólnoty homoseksualizm jest ścigany przez prawo. Dokument został przyjęty przez członków Wspólnoty w grudniu.

- Karta jest ważnym krokiem w rozwoju i odnowie Wspólnoty - powiedziała 86-letnia monarchini podczas uroczystości w Marlborough House w Londynie z udziałem pełnomocników reprezentujących ją w krajach, których jest głową państwa i ambasadorów. - Po raz pierwszy w jednym dokumencie skodyfikowaliśmy najważniejsze wartości i aspiracje Wspólnoty i jej członków - dodała.

Wspólnota liczy 54 członków, w większości są to byłe kolonie brytyjskie. W krajach Wspólnoty mieszka 30 proc. ludności świata.

Choroba królowej

Wcześniej z powodu wirusowej infekcji przewodu pokarmowego Elżbieta II odwołała udział w uroczystości w Opactwie Westminsterskim. Jej okolicznościowe przesłanie odtworzono z taśmy. Funkcja głowy Commonwealthu umożliwia Elżbiecie II odgrywanie międzynarodowej roli.

W ub. tygodniu niedyspozycja żołądkowa zmusiła ją krótkiego pobytu w szpitalu - pierwszego od 10 lat - i odwołania dwudniowej wizyty w Rzymie.

Autor: mtom/k / Źródło: PAP