Świat

Królowa na wyścigach. Start wielkich uroczystości

Świat

Aktualizacja:

Wielka Brytania rozpoczyna wielkie obchody panowania monarchy, których nie widziano od prawie 400 lat. Uroczystości rozpoczęły się na torze wyścigów konnych Epsom Derby, na który królowa zajechała w towarzystwie owacji zgromadzonych tłumów, które odśpiewały "God Save The Queen".

Królowa przybyła na tor w czarnej limuzynie rolls-royce w towarzystwie małżonka, księcia Filipa. Zgromadzone tłumy odśpiewały hymn Wielkiej Brytanii "God Save The Queen", po którym nad monarchinią i publicznością ma zaprezentować się legendarny zespół akrobacyjni RAF "Red Arrows".

Wcześniej, tuż przed przyjazdem królowej, na torze wyścigowym występowała orkiestra wojskowa i lądowali paralotniarze z których jeden ciągnął za sobą wielką flagę Wielkiej Brytanii.

Cztery dni celebracji

Celebracje w Epsom to początek obchodów 60-leca zasiadania na tronie Elżbiety II. W Wielkiej Brytanii od soboty do wtorku w całym kraju odbędzie się szereg spektakularnych uroczystości. Osobne wydarzenia organizuje 25 państw Commonwealthu.

Poddani dostali nawet dwa dodatkowe dni wolne od pracy, aby móc lepiej świętować i czcić swoją monarchinię.

Wielka parada

Kulminacja obchodów diamentowego jubileuszu będzie w niedzielę - karnawał na Tamizie. Królowa popłynie między mostami Battersea i Tower bogato zdobioną królewską barką na czele flotylli złożonej z około tysiąca żaglowców, statków, łodzi, kutrów i jachtów, rozciągniętej na długości około 11 km. Paradę po drodze będą witały dzwony nadbrzeżnych kościołów.

Jak podkreśla brytyjska prasa, będzie to najbardziej spektakularne widowisko na Tamizie od czasów Karola II (1660-1685). We flotylli popłyną m.in. łodzie Maorysów (tzw. waki), chińskie dżonki, weneckie gondole, zwinne tradycyjne arabskie stateczki żaglowe (dau), a także statki, które ewakuowały brytyjski korpus ekspedycyjny i wojska francuskie z Dunkierki w 1940 roku.

Finałem karnawału na Tamizie będzie przelot trzech typów śmigłowców, które utworzą w powietrzu romb - figurę, której angielska nazwa "diamond" budzi skojarzenie z diamentowym jubileuszem. Poleci z nimi ostatni już sprawny technicznie dwupłatowiec Swordfish z 1934 roku, który wsławił się m. in. w akcji przeciwko pancernikowi Bismarck w 1941 roku. Torpedy zrzucone przez samoloty Swordfish trafiły Bismarcka i uszkodziły ster okrętu, co uniemożliwiło jego ucieczkę.

We flotylli popłynie też Pierwsza Eskadra Łodzi Patrolowych, dowodzona przez 43-letnią Sue Moore - jedną z dwóch kobiet na stanowiskach dowódczych w brytyjskiej marynarce. Eskadra ta, złożona z 18 jednostek, pilnuje bezpieczeństwa na brytyjskich wodach terytorialnych.

Muzyka i światło dla królowej

Również w niedzielę w wielu miastach odbędą się uliczne festyny i pikniki podobne do tych, które organizowano w 1977 roku z okazji srebrnego jubileuszu królowej. Wiele ulic będzie w związku z tym zamkniętych.

W poniedziałek 4 czerwca we wszystkich czterech częściach składowych Zjednoczonego Królestwa: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zapłoną wici: w dzisiejszych czasach są to częściej latarnie błyskowe niż ogniska, łącznie w liczbie 2012. Jest to pamiątka po 1588 roku, gdy w całym kraju zapalano pochodnie i ogniska, by ostrzec przed nadciąganiem hiszpańskiej Armady. Również w poniedziałek Pałac Buckingham organizuje wielki koncert z udziałem muzyków z Wielkiej Brytanii i świata. Jest to pierwsza impreza na tak dużą skalę od złotego jubileuszu z 2002 roku, gdy na dachu Pałacu Buckingham koncertował gitarzysta Brian May z zespołu The Queen. Koncert transmituje BBC.

Obchody zakończą się we wtorek uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w anglikańskiej katedrze św. Pawła Apostoła w Londynie - imponującej budowli w stylu angielskiego baroku zaprojektowanej przez Christophera Wrena. Po obrządku królowa przejedzie swoją bogato zdobioną karocą do Pałacu Buckingham, gdzie na zakończenie pozdrowi poddanych z balkonu.

Kosztowne celebracje

Szef Banku Anglii Mervyn King wyraził obawy, że dodatkowe dni wolne od pracy z okazji jubileuszu źle się przysłużą gospodarce, która w I kwartale br. znów weszła w recesję. Wiele ludzi wyjedzie, ponieważ razem z trzema dniami urlopu można mieć aż tydzień wolnego. Według prognoz Brytyjczycy w czasie królewskiego święta wydadzą 823 mln funtów, w tym średnio 40 funtów na jubileuszowe pamiątki.

Elżbieta II odziedziczyła tron na początku 1952 roku. W długości panowania królową uprzedza tylko jej praprababka - Wiktoria, która panowała 64 lata. Jej rekord Elżbieta II będzie mogła pobić 9 września 2015 r.

CZYTAJ RAPORT "ELŻBIETA II PANUJE 60 LAT"

Autor: twis,mk//gak / Źródło: PAP