Świat

Elżbieta II panuje najdłużej. Jedyne wystąpienie w dniu ustanowienia rekordu

Świat

Aktualizacja:

9 września Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni. W dniu ustanowienia rekordu królowa odwiedziła Szkocję. Podczas jedynego publicznego wystąpienia krótko podziękowała za wszystkie otrzymane życzenia.

Elżbieta II żyje i panuje dłużej niż wielu jej poprzedników. Współpracowała z trzynastoma premierami, przez ponad 60 lat była świadkiem licznych wydarzeń kształtujących historię Wielkiej Brytanii, od II wojny światowej po ataki terrorystyczne w Londynie, do których doszło 7 lipca 2005 roku.

Elżbieta II należy do ostatniego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które nie uczęszczało do szkoły, tylko pobierało nauki w domu. Jest jednocześnie pierwszą królową w historii Zjednoczonego Królestwa, która wysłała maila i opublikowała wiadomość na Twiiterze. Współpracowała z 13 brytyjskimi premierami, poczynając od Winstona Churchilla, a kończąc na obecnym premierze Davidzie Cameronie. Mimo podeszłego wieku Elżbieta II nadal podróżuje i występuje publicznie. Podczas gdy królowa jest rozpoznawalna i cieszy się popularnością wśród poddanych, jej osobowość i poglądy pozostają dla większości tajemnicą. Będąc monarchą konstytucyjnym, musi stronić od komentowania wydarzeń politycznych. Zdarzało jej się jednak odstąpić od tej reguły np. na kilka dni przed referendum niepodległościowe w Szkocji w 2014 roku, kiedy to wyraziła nadzieję, że głosujący będą "bardzo ostrożnie myśleć o przyszłości".

Władze pałacu Buckingham podały, że królowa nie zamierza świętować swojego rekordu. W środę wraz z mężem - księciem Filipem - przebywa w Szkocji w miejscowości Tweedbank, gdzie otworzyła nowe połączenie kolejowe. To było jedyne publiczne wystąpienie Elżbiety II w dniu swojego jubileuszu. Królowa nie odniosła się jednak do tego, że jest najdłużej panującym monarchą na Wyspach. Jedynie krótko podziękowała za wszystkie życzenia, które dziś otrzymała.

- Wielu z państwa zauważyło inną ważną kwestię związaną z dzisiejszym dniem. Nie jest to okazja, do której kiedykolwiek aspirowałam. Dziękuję wszystkim za życzenia skierowane do mnie - mówiła w Tweedbank.

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 25 lat.

"Boże, chroń Królową"

Elżbieta II rządziła Wielką Brytanią w sposób bezkonfliktowy, unikając kontrowersji, poza zarzucaną jej nazbyt chłodną reakcją na śmierć byłej synowej księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Wbrew temu co nakazuje królewski protokół, nie ogłosiła żałoby po jej śmierci. Poddani zdołali jej to jednak wybaczyć i wciąż cieszy się ona wśród nich dużą popularnością. W 2012 roku podczas obchodów diamentowego jubileuszu, czyli 60-lecia panowania Elżbiety, miliony Brytyjczyków maszerowało ulicami Londynu, śpiewając "Boże, chroń Królową".

Zobacz, jak monarchini zmieniała się przez lata i jak zmieniała się Wielka Brytania

Autor: kło,mtom / Źródło: PAP