Świat

Monarcha pozbawił "oficjalną kochankę" rang i tytułów. Była "zbyt ambitna"

Świat


Król Tajlandii Maha Vajiralongkorn pozbawił swoją szlachetną małżonkę rang i tytułów. 34-letnia świeżo upieczona "oficjalna kochanka" miała naruszyć kodeks postępowania członka dworu i wykazać się nielojalnością wobec monarchy - przekazał w oświadczeniu pałac.

W oficjalnym oświadczeniu pałacu stwierdzono, że Sineenat Wongvajirapakdi była "zbyt ambitna".

"Królewska szlachetna małżonka Sineenat jest niewdzięczna i zachowuje się w sposób niewłaściwy dla swojego tytułu. Nie jest też zadowolona z przyznanego jej tytułu, robiąc wszystko, aby wznieść się do poziomu królowej" - napisano w oświadczeniu.

"Brakuje jej zrozumienia dobrych tradycji dworu królewskiego. Jest nieposłuszna królowi i królowej" - dodano.

Cztery żony króla i "oficjalna kochanka"

Sineenat Wongvajirapakdi była pierwszą od niemal 100 lat kobietą w Tajlandii, której przyznano tytuł królewskiej szlachetnej małżonki, czyli oficjalnej kochanki. To ten tytuł właśnie straciła.

Jej nominacja miała miejsce w lipcu tego roku.

Zaledwie dwa miesiące wcześniej król poślubił zastępczynię dowódcy swojej gwardii, generał Suthidę - obecnie królową Tajlandii.

41-latka, była stewardessa linii Thai Airways, jest czwartą żoną monarchy. W 2014 roku ówczesny następca tronu Maha Vajiralongkorn mianował ją wiceszefową swojej ochrony. W 2016 roku otrzymała stopień generalski.

Sineenat miała z kolei doświadczenie wojskowe. Była generałem dywizji, pilotem i sanitariuszką. Miesiąc po jej nominacji pałac opublikował jej oficjalne zdjęcia w mundurze za sterami odrzutowca, które wzbudziły duże zainteresowanie w Tajlandii. Poinformowano wówczas, że król zlecił "stworzenie królewskiej biografii" Sineenat.

Maha Vajiralongkorn, zwany też Ramą X, wstąpił na tron w 2016 roku po śmierci swego, uwielbianego przez poddanych, ojca, króla Bhumibola Adulyadeja, który panował 70 lat. Formalna koronacja nastąpiła jednak dopiero 4 maja tego roku.

Król Maha VajiralongkornThe Public Relations Department

Autor: momo/adso / Źródło: BBC, Guardian