Krewetki odmieniły ich życie

 
Dla niektórych przysmak, dla innych zbawieniesxc.hu

Większości Polaków krewetka kojarzy się z przysmakiem. Dla innych ten mały skorupiak może jednak oznaczać niemal zbawienie i nadzieję na lepsze życie. Tak właśnie jest w Bangladeszu, gdzie przy wsparciu małych organizacji pozarządowych przymierający głodem rolnicy z upraw ryżu dramatycznie odmienili swój los na lepszy.

Dla uprawiających ryż rolników z Bangladeszu życie nie jest łatwe. Przez sześć miesięcy w roku wezbrane monsunowymi opadami rzeki zalewają pola i uniemożliwiają kultywację zboża. W tym czasie rodziny muszą żyć dzięki zgromadzonym zapasom, których zazwyczaj jednak nie starcza.

Rolnik Raj Mia mówi, że jego żona i piątka dzieci przez pół roku musiały cierpieć głód. - Musieliśmy chwytać się wszelkiej sposobności dorobienia, jak niskopłatna praca najemna albo hodowanie i łapanie tanich ryb - mówi 48-letni mężczyzna, mieszkający w małej wiosce Putia, leżącej 60 kilometrów od stolicy Bangladeszu, Dhakki. Podobnie żyją miliony innych mieszkańców Bangladeszu, który należy do najbiedniejszych krajów na świecie.

 
Uprawa ryżu jest podstawą rolnictwa w Bangladeszu (Wikipedia) 

Krewetki zwiastunem nadziei

Jednak rok temu życie rodziny Raj Mia i wielu innych z jego wioski dramatycznie odmieniło się na lepsze, dzięki małym skorupiakom. Do Putii zawitał przedstawiciel organizacji Centre for Community Development Assistance, który przedstawił rolnikom plan rozwoju hodowli krewetek i zaoferował małe pożyczki oraz szkolenia potrzebne do rozkręcenia biznesu.

Zdesperowani rolnicy z chęcią podchwycili propozycję, co okazało się być jedną z najlepszych decyzji ich życia. Rok później około 250 rodzin żyje przez sześć miesięcy z uprawy ryżu, gdy wody rzek opadają, a kolejne pół roku z hodowli krewetek na zalanych polach ryżowych.

- To odmieniło nasze życie. Teraz możemy posłać nasze dzieci do szkoły - mówi Raj Mia. - Zarobiliśmy w tym roku 80 tysięcy taka (1038 dolarów) - dodaje jego żona, Fatuma. Jak wyjaśniają, wcześniej zarabiali sześć razy mniej.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu