Kreml "uważnie się przygląda" szczytowi

Świat

Podpisanie wspólnej deklaracji UE-NATO. Kreml określa szczyt jako "nadzwyczaj ważny" tvn24
wideo 2/36

Moskwa uważnie przygląda się szczytowi NATO w Warszawie - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Przedstawiciel Kremla dodał, że Rosja jest otwarta na dialog i współpracę, które uwzględniałyby wzajemne interesy.

Dmitrij Pieskow określił szczyt NATO jako "nadzwyczaj ważny" i powiedział, że w Moskwie budzi on "wzmożone zainteresowanie".

Rzecznik Władimira Putina oświadczył, że Kreml "z wielkim ubolewaniem" przyjmuje wypowiedzi wysokiej rangi przedstawicieli niektórych krajów NATO. Jak podaje agencja TASS, wymienił w tym kontekście polskiego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

"Rosja otwarta na dialog"

Pieskow zwrócił również uwagę na wypowiedzi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga dotyczące - jak mówił - "konieczności podtrzymywania kontaktów, braku bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji". Rzecznik oświadczył, że w tych wypowiedziach "łatwo jest dostrzec ziarna racjonalności".

"Rosja była i jest otwarta na dialog, zainteresowana współpracą, ale tylko wzajemnie korzystną i z uwzględnieniem wzajemnych interesów" - powiedział przedstawiciel Kremla.

Stoltenberg powiedział w piątek w Warszawie, że stosunki NATO z Rosją opierają się na idei silnej obrony, silnego odstraszania w połączeniu z dialogiem. - Nadal będziemy starali się prowadzić dobry dialog z Rosją, konstruktywny dialog - zapowiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: