Świat

Kreml: Ukraińscy żołnierze mogą wstępować do rosyjskiej armii

Świat

Wikipedia.org (GNU)Rosja przyjmie tyle Ukraińców, ilu trzeba - mówi Kreml

Ukraińscy żołnierze na Krymie mogą wstąpić do krymskiego wojska, a następnie - do rosyjskiej armii lub "swobodnie opuścić półwysep" - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, którego cytuje agencja Interfax.

Na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim stacjonuje ponad 20 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kreml: niestety, prowokacje

Odnosząc się do wtorkowego incydentu zbrojnego w Symferopolu, w wyniku którego zginął jeden ukraiński żołnierz, a dwaj zostali ranni, Pieskow oznajmił, że "niestety należy się liczyć z prowokacjami".

Rzecznik Kremla zapewnił również, że Rosja nie zamierza zaczynać działań zbrojnych na terytorium wschodniej Ukrainy. - Uczynimy jednak wszystko, co możliwe - wykorzystując prawne środki, w zgodzie z prawem międzynarodowym - by obronić i wyciągnąć pomocną dłoń do Rosjan, mieszkających we wschodnich regionach Ukrainy - oświadczył.

Szefowie sztabów Ukrainy i Rosji rozmawiali przez telefon

Agencja Interfax podała również, że we wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej między szefami sztabów generalnych sił zbrojnych Ukrainy i Rosji, generałami - Mychajło Kucynem i Walerijem Gierasimowem, podczas której ten pierwszy poinformował, że ukraińscy żołnierze na Krymie otrzymali rozkaz otwierania ognia w razie zagrożenia życia.

Kucyn także zaproponował, by resorty obrony dwóch państw niezwłocznie utworzyły wspólną komisję, której zadaniem byłoby niedopuszczenia do dalszej eskalacji konfliktu na Krymie.

Z podpisanego we wtorek na Kremlu i opublikowanego na stronie internetowej prezydenta Rosji traktatu o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR wynika, że Ukraińcy na stałe mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy lub zostania osobami bez obywatelstwa.

Zapis ten dotyczy również wielu ukraińskich wojskowych i członków ich rodzin. Prawo Ukrainy nie zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Z kolei prawo Rosji wymaga, by osoba ubiegająca się o obywatelstwo FR zrzekła się swojego dotychczasowego obywatelstwa. Wymóg ten nie jest stosowany wobec obywateli państw, z którymi Rosja zawarła porozumienia ustanawiające inną procedurę zmiany obywatelstwa.

Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org (GNU)

Tagi:
Raporty: