Kreml: Snowden "może pakować walizki i jechać dokąd mu się podoba"


Były współpracownik służb USA - Edward Snowden - może rozmawiać z kim chce, a przyznany mu przez Rosję tymczasowy azyl go nie ogranicza - oznajmił rzecznik Kremla. Zastrzegł jednak, że po wyjeździe za granicę Snowden będzie musiał od nowa ubiegać się o azyl.

Dmitrij Pieskow odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Snowdena o gotowości zeznawania przed niemieckimi deputowanymi.

"Ten status nie przewiduje żadnych ograniczeń"

- On ma status tymczasowego uchodźcy. Ten status nie przewiduje żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o jego przemieszczanie się w kraju czy dyskusje z kimkolwiek mu się podoba - powiedział Pieskow. - Nikt go tu nie pilnuje. Nie jest trzymany w niewoli. Może pakować walizki i jechać dokąd mu się podoba - zaznaczył rzecznik Kremla.

Edward Snowden, oskarżony o szpiegostwo przez USA w związku z ujawnieniem danych na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne, uzyskał w sierpniu roczny azyl w Rosji. Wcześniej spędził ponad miesiąc w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.

Pieskow podkreślił w sobotę, że Amerykanina w dalszym ciągu obowiązuje warunek postawiony przez prezydenta Władimira Putina, by "nie szkodził interesom amerykańskim" w czasie, gdy przebywa w Rosji. Dodał, że Snowden może swobodnie rozmawiać z niemieckimi prokuratorami w sprawie domniemanego podsłuchiwania kanclerz Angeli Merkel przez USA, a nawet pojechać do Niemiec. Zastrzegł, że w razie zamiaru powrotu do Rosji, Snowden będzie musiał ponownie wystąpić o azyl.

Snowden w Niemczech?

W piątek poseł niemieckiej partii Zieloni Hans-Christian Stroebele, który spotkał się ze Snowdenem w Moskwie, powiedział, że Amerykanin chciałby przyjechać do Niemiec i uzasadnić zarzuty wobec służb USA. - Snowden uważa za możliwy przyjazd do Niemiec, jeżeli będzie miał gwarancję, że następnie będzie mógł zostać w Niemczech lub innym podobnym kraju i że będzie tam bezpieczny - powiedział Stroebele.

Niemieckie media oceniają sceptycznie szanse na przyjazd Snowdena do Niemiec. Telewizja publiczna ARD zwróciła uwagę, że władze USA złożyły już wniosek o zatrzymanie go w przypadku, gdyby przekroczył niemiecką granicę. Władze w Berlinie odrzuciły w lecie wniosek Snowdena o azyl polityczny.

Zarzutami Snowdena dotyczącymi inwigilowania przez amerykańskie służby kanclerz Merkel zajmie się 18 listopada Bundestag. Rozważana jest możliwość powołania parlamentarnej komisji śledczej w tej sprawie.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: