Kreml o Panama Papers: to osobisty atak na Putina

Kluczowe fakty o Panama Papers
Kluczowe fakty o Panama Papers
"Panama Papers" to największy w historii przeciek dokumentów z rajów podatkowych

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że wyciek dokumentacji z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, jest "osobistym atakiem na prezydenta Władimira Putina i Rosję". Pieskow uważa, że wyciek jest dziełem byłych pracowników Departamentu Stanu USA, amerykańskiej agencji rządowej CIA i innych służb.

Zachodnie media piszą o związanym z "panamskimi papierami" podejrzeniu istnienia grupy z udziałem bliskich współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, zajmującym się praniem pieniędzy na wielomiliardową skalę.

- Chociaż Putin nigdzie nie figuruje, dla nas jest oczywistym fakt, że głównym celem wycieków był i jest nasz prezydent, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, a w dłuższej perspektywie także wyborów prezydenckich, które odbędą się za dwa lata – oświadczył Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

- Putinofobia na Zachodzie sięgnęła takiego poziomu, że po prostu nie wolno dobrze mówić o Rosji, o wszelkich jej działaniach i osiągnięciach - podkreślił Pieskow. I zaznaczył. - Gdy nie można powiedzieć niczego złego o Rosji, wielu złych rzeczy, wówczas należy coś spreparować. To dla nas oczywiste.

"Wiemy, kto finansuje tę organizację"

Rzecznik Kremla powiedział, że Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, które ujawniło nazwiska osób, współpracujących z panamską kancelarią prawną Mossack Fonseca, jest mu znane.

– Jest tam wielu dziennikarzy, których głównym zajęciem nie jest dziennikarstwo: wielu z nich to byli przedstawiciele Departamentu Stanu USA, CIA (amerykańskiej agencji rządowej – red.) i innych służb. Wiemy, kto finansuje tę organizację – orzekł Pieskow.

Kancelaria Mossack Fonseca należy do największych na świecie placówek oferujących klientom założenie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd 200 tys. takich firm. Wyciekło z nich ok. 11,5 mln dokumentów. Są one dowodem, że panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków, opisują sieć zależności oraz nieujawnianych transakcji przeprowadzonych przez zarejestrowane w rajach podatkowych firmy. Dokumenty zostały ujawnione w niedzielę m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w Waszyngtonie, do którego należy 400 dziennikarzy z 80 krajów.

Rzecznik o szykowanej "wrzutce informacyjnej"

Rosyjski portal newsru.com napisał, że zamieszany w skandal jest także rzecznik Putina.

Według dokumentów panamskiej kancelarii, obecna żona Pieskowa, Tatiana Nawka, jest związana z zarejestrowaną w raju podatkowym firmą Carina Global Assets Ltd. Nawka zapewniała dziennikarzy, że "nigdy nie była posiadaczką firm czy rachunków bankowych w rajach podatkowych".

W zeszłym tygodniu rzecznik Kremla powiedział, że szykowana jest "wrzutka informacyjna przeciwko Władimirowi Putinowi". Pieskow mówił, że chodzi o "jawnie zamówiony" materiał dotyczący rodziny prezydenta i jego przyjaciół z młodych lat.

Autor: tas / Źródło: Interfax, newsru.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości