Świat

"Zademonstrowaliśmy bezpodstawność oskarżeń USA pod naszym adresem"

Świat


Moskwa nie chce eskalować sytuacji związanej z amerykańskimi dyplomatami w Rosji - oświadczył po dwudniowej rundzie rozmów z zastępcą sekretarza stanu USA Thomasem Shannonem w Helsinkach wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.

Kreml "nie planuje na razie" kolejnej redukcji liczby przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji w Rosji - oświadczył we wtorek wiceminister. Jego zdaniem Kreml widzi postępy w niektórych aspektach stosunków z Waszyngtonem.

Wiceszef dyplomacji ocenił, że po kolejnej rundzie negocjacji z Shannonem ma "mieszane uczucia". Zaznaczył, że podczas spotkania nie obyło się bez sporów, w szczególności jeśli chodzi o traktat INF z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu. Układ ten, podpisany przez prezydentów USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, zabrania obu stronom testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 kilometrów do 5,5 tysiąca kilometrów.

"Zwrócimy się do sądu"

Podczas spotkania z Shannonem Riabkow - jak powiedział - zwrócił uwagę amerykańskiej stronie na "nieprawidłowość" jej działań. - Skorzystaliśmy z okazji, by w jak najdokładniejszy sposób, punkt po punkcie przeanalizować wszystko, co się wydarzyło, pokazać Amerykanom absolutną nieprawidłowość ich działań, na konkretnych przykładach zademonstrowaliśmy bezpodstawność ich oskarżeń pod naszym adresem - relacjonował.

Zaznaczył też, że nie widzi możliwości zwrotu rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych Stanom Zjednoczonych poza drogą sądową. - Dlatego zwrócimy się do sądu, jak już wcześniej zapowiedział prezydent [Rosji Władimir] Putin - stwierdził. Jego zdaniem złożenie sprawy do sądu to "kwestia tygodni".

Spotkanie Ławror-Tillerson

Riabkow poinformował, że w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. - Moskwa oczekuje w związku ze spotkaniem Ławrowa i Tillersona pozytywnych sygnałów od Waszyngtonu dotyczących uzdrowienia stosunków - dodał.

Utworzenie kanału dialogu Riabkow-Shannon to jeden z rezultatów kwietniowej wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Moskwie. Poprzednia runda rozmów Riabkowa i Shannona odbyła się 17 lipca w Waszyngtonie.

Zamknięte trzy obiekty Rosji

2 września na żądanie Departamentu Stanu USA zostały zamknięte trzy obiekty Rosji: Konsulat Generalny w San Francisco oraz przedstawicielstwa handlowe w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Strona amerykańska określiła tę decyzję jako "symetryczną" odpowiedź na ograniczenie przez rosyjskie władze liczebności personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji.

Z żądaniem ograniczenia liczby personelu w amerykańskich placówkach do 455 osób MSZ Rosji wystąpiło pod koniec lipca, dając stronie amerykańskiej czas do 1 września. Krok ten był według MSZ Rosji reakcją na działania USA - wydalenie pod koniec grudnia zeszłego roku 35 dyplomatów rosyjskich i odebranie stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów.

Z kolei wydalenie dyplomatów Amerykanie uzasadniali szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Autor: js//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru