Kreml chce się dogadać z Waszyngtonem

 
TVN2430 llipca odbędą się rozmowy USA - Rosja

Polska i Stany Zjednoczone nie będą reagować na sprzeciw Rosji wobec planów budowy tarczy antyrakietowej - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Tymczasem Rosjanie 30 lipca wybierają się do Waszyngtonu, aby negocjować swoją propozycję.

Delegacja przez dwa dni będzie starała się przekonać Biały Dom do pomysłu Władimira Putina, który zakłada budowę elementów tarczy antyrakietowej w południowej Rosji i Azerbejdżanie. Instalacje te miałyby zastąpić oprotestowywane przez Moskwę plany rozmieszczenia podobnych elementów w Polsce i Czechach. Swoją propozycję Putin złożył George'owi W. Bushowi podczas niedawnej nieformalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Polska rosyjskie propozycje zdecydowanie odrzuca i niezmiennie uważa, że elementy tarczy powinny stanąć na jej terenie. Podkreślił to wiceszef MSZ Waszczykowski, który towarzyszył prezydentowi Kaczyńskiemu w podróży do USA: - W trakcie spotkania Kaczyńskiego i prezydenta Busha dyskutowano nad tym, co jeszcze Rosjanie mogą zrobić dla udaremnienia całej koncepcji i jednoznaczna odpowiedź była taka, że oczywiście utrzymamy ją. Mimo prób Rosji, by udaremnić tę koncepcję, zniszczyć cały pomysł, po stronie amerykańskiej mamy zdecydowanie i zobowiązanie do tego, by kontynuować projekt w takiej formie, jaką zaproponowano w styczniu bieżącego roku.

Mimo prób Rosji, by udaremnić tę koncepcję, zniszczyć cały pomysł, po stronie amerykańskiej mamy zdecydowanie i zobowiązanie do tego, by kontynuować projekt w takiej formie, jaką zaproponowano w styczniu bieżącego roku. Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o tarczy

W czasie wizyty w USA prezydent Kaczyński powiedział, że sprawa umieszczenia w Polsce bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest już praktycznie przesądzona. Pozostaje natomiast bardzo dużo problemów do omówienia, a umowa w tej sprawie będzie negocjowana jeszcze przez wiele miesięcy. Prezydent podkreślił też, że stwierdzenie, iż w Waszyngtonie została zawarta umowa w sprawie tarczy, jest nieprawdziwe.

Źródło: RIA Novosti, PAP, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości