Dekapitacja krzyżowca w Dublinie. Skradziono głowę 800-letniej mumii

Świat

Niezwykłe odkrycie przy gorzowskiej katedrzeMuzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim
wideo 2/3

Z kościoła St. Michan w Dublinie skradziono głowę 800-letniej mumii nazywanej krzyżowcem. Zbezczeszczono też inne szczątki w krypcie XI-wiecznej świątyni.

Przewodnik przygotowujący się do oprowadzania turystów po kościele St. Michan w Dublinie dokonał w poniedziałek odkrycia, które arcybiskup Michael Jackson określił jako "szokujące”.

Z krypty skradziono głowę 800-letniej mumii krzyżowca. Zbezczeszczono też inne szczątki znajdujące się w krypcie, w tym zakonnicy, która zmarła około 400 lat temu, oraz uszkodzono stalową bramę wejściową.

"Smutny dzień dla Kościoła"

- Jestem w szoku, że ktoś zniszczył zabytkowe miejsce pochówku i zbezcześcił szczątki tam spoczywających - powiedział arcybiskup Dublina Michael Jackson i zaapelował "do sumień odpowiedzialnych za to", by zwróciły głowę krzyżowca.

Archidiakon David Pierpoint powiedział natomiast, że "jest to smutny dzień dla Kościoła i smutny dzień dla ludzkości, bo ktoś dopuścił się czegoś takiego". W rozmowie z telewizją RTE podkreślił, że w tej chwili najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie krypty, bo bez bramy mumie narażone są na zniszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Nie jest to pierwszy przypadek włamania do krypty w kościele St. Michan. Podobnego aktu wandalizmu dokonano w 1996 roku. Dublińska policja prowadzi dochodzenie w sprawie dewastacji i kradzieży. Kościół jest na razie zamknięty dla odwiedzających.

Kościół St. Michan

Budowę kościoła St. Michan rozpoczęto w XI wieku. Zabytkową świątynię odwiedza rocznie prawie 30 tysięcy turystów.

Mumia krzyżowca to najbardziej znane szczątki z kościoła St. Michan. Uważa się, że był to uczestnik jednej z wypraw krzyżowych, który zginął w czasie krucjaty albo zmarł krótko po powrocie do Irlandii.

Przeczytaj też: Mumia ukryta pod 300 metrami gruzu. W środku tysiąc statuetek i maski

Autor: jog//ŁUD//kwoj / Źródło: BBC, ACNS News