Kreml zaakceptował rzeczywistość. Nowy kosmodrom z opóźnieniem

Rosjanie z mozołem budują nowy kosmodrom
Rosjanie z mozołem budują nowy kosmodrom
Roskosmos
RoskosmosKosmodrom jest ważną budową, traktowaną przez Kreml prestiżowo

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w środę urzędników odpowiedzialnych jego zdaniem za kilkumiesięczne opóźnienia w budowie kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jako możliwy termin otwarcia ośrodka podał kwiecień przyszłego roku. O niemożliwości dotrzymania oficjalnie deklarowanych terminów pisaliśmy już pół roku temu.

Ukończenie budowy kosmodromu, położonego przy granicy z Chinami, przeciąga się od wiosny, kiedy pracownicy, zatrudniani przez podwykonawców i od miesięcy nieotrzymujący pensji, ogłosili strajk i otrzymali zaległe wynagrodzenie dopiero po bezpośrednim apelu do samego Putina.

Problemy na budowie piętrzyły się od samego początku prac i dotrzymanie oficjalnie deklarowanego terminu ukończenia było fikcją już od wielu miesięcy. Pisaliśmy o tym w kwietniu.

Korupcja i zator

Problemy na prestiżowej budowie bardzo irytują Kreml. Czarę goryczy przelały wiosenne protesty. Dyrektorzy trzech firm podwykonawczych zostali później aresztowani pod zarzutem korupcji; jeden z nich jest podejrzany o zdefraudowanie sumy będącej równowartością blisko 1 mln dolarów.

Podczas wizyty na terenie budowy kosmodromu Putin powiedział, że zator płacowy powstał z winy podwykonawców i obecnie pieniądze są przekazywane robotnikom z budżetu federalnego zgodnie z harmonogramem.

"Bez hurraoptymistycznych raportów"

Prezydent skrytykował krajową agencję kosmiczną Roskosmos i państwowe przedsiębiorstwo nadzorujące budowę za niedopilnowanie podwykonawców. - Należy szczególną wagę przywiązywać do kwalifikacji zatrudnianego tu personelu, ponieważ można zobaczyć sporo defektów budowlanych - powiedział.

Wicepremierowi Dmitrijowi Rogozinowi zarzucił niepełne informowanie o sytuacji. - Potrzebujemy roboty wysokiej jakości, a nie hurraoptymistycznych raportów - podkreślił Putin.

Mrozy nie ułatwiają pracy

Rogozin przekazał, że prace budowlane przy kosmodromie mogą zostać ukończone jeszcze w tym roku, ale kilka miesięcy potrwają testy wszystkich systemów. - Pracy nie ułatwią nam też spodziewane mrozy sięgające minus 40 stopni - dodał.

Putin powiedział, że start pierwszej rakiety z Wostocznego może nastąpić w połowie kwietnia 2016 roku, ale podkreślił, że "najważniejsza jest wysoka jakość, niezawodność i pewność startu". Pierwotnie zakładano, że kosmodrom zacznie funkcjonować w grudniu br.

Z powstającego w obwodzie amurskim kosmodromu Wostocznyj na orbitę wysyłane mają być załogowe i bezzałogowe statki kosmiczne i satelity komercyjne. Ma on pozwolić Rosji na uniezależnienie się od Bajkonuru w Kazachstanie. Budowa kosmodromu ruszyła w połowie 2012 roku.

Autor: asz, m/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vostokdrom.ru

Pozostałe wiadomości