Świat

Kosmiczne zdjęcia - galaktyki, jak na dłoni

Świat


Hubble w pełnej formie. NASA pokazała pierwsze fotografie kosmosu wykonane przez teleskop od czasu, kiedy przeszedł mały lifting. Nie ma co ukrywać - zdjęcia zapierają dech w piersiach.

- Hubble wrócił do akcji. NASA i Hubble otwierają nowe perspektywy na wszechświat - powiedział jeden z astronomów Heidi Hammel.

Duchowy wymiar

W środę NASA opublikowała 10 fotografii, które przedstawiają galaktyki oraz mgławice (czyli obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub rozległe otoczki gwiazd). Nie na darmo wydano grube pieniądze na majową naprawę teleskopu - zdjęcia są znacznie ostrzejsze, niż te wykonane wcześniej.

Według jednego z naukowców zajmujących się Hubblem, Dave'a Leckrone'a, fotografie nie są czysto naukowe, ale mogą również wywołać poczucie duchowości. - To co widzę, to wielkość stworzenia - mówił w rozmowie z agencją Associated Press.

Mgławica Carina (nasa.gov) nasa.gov

Kosztowna robota

Takie entuzjastyczne oceny naukowców pokazują, że ogromnych pieniądzy przeznaczonych na naprawę teleskopu Hubble'a - sam zainstalowany na teleskopie sprzęt jest wart 220 milionów dolarów - nie wyrzucono w błoto.

W maju br. wahadłowiec Atlantis przeprowadził misję, która miała na celu modernizację teleskopu. Urządzenie wyposażono między innymi w nowy komputer i kamery.

Hubble będzie służył przynajmniej do 2014 roku. Wtedy to zostanie najprawdopodobniej zastąpiony przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba.

Galaktyka NGC 6217 (nasa.gov) 
Grupa galaktyk Stephan's Quintet (nasa.gov) 

Źródło: NASA, yahoo.com